Yurtdışından Getirilen ve Kullanıma Kapanan Telefonlar Nasıl Açılır?

Yurtdışından Getirilen ve Kullanıma Kapanan Telefonlar Nasıl Açılır?

Son dönemlerin sıkça sorulan sorularından bir tanesi olan Yurtdışından Getirilen ve Kullanıma Kapanan Telefonlar Nasıl Açılır? Sorusuna sizlerle beraber yanıt arıyor olacağız.


Son dönemlerin sıkça sorulan sorularından bir tanesi olan Yurtdışından Getirilen ve Kullanıma Kapanan Telefonlar Nasıl Açılır? Sorusuna sizlerle beraber yanıt arıyor olacağız.

İMEİ Kayıt İşlemleri için daha önce oluşturmuş olduğumuz ve konuyla alakalı olarak birçok bilgiye yer verdiğimiz içeriğimize alt bölümdeki link üzerinden erişebilirsiniz.

Bu konuda yer alan bilgiler sizin için yeterli gelmedi ise daha fazla bilgi için YORUM kısmından bizlere sorularınızı sorabilirsiniz.

 

Yurtdışından Getirilen Cihazlar Ne Kadar Sürede Kullanıma Kapanır?

Yurtdışından ülkemize getirilen Akıllı Telefon, Cep Telefonu ve Sim Kart Takılabilen ürünler Türk Operatörlerine ait bir sim kart ile kullanılmaya başlandıkları andan itibaren 120 gün süre içerisinde İMEİ Kayıt İşlemi yapılarak Kayıt Altına alınmak zorundadır.

Eğer cihazınız 120 Gün – 4 Ay içerisinde e-Devlet üzerinden kayıt altına alınmadı ise cihaz kullanıma kapatılmaktadır.

Cihazın tüm özellikleri aktif olmakla beraber cihazınız Türk Sim Kartları ile çalışmamakta ve sonucunda Arama – SMS – Mobil İnternet gibi imkânlardan yararlanamamaktasınız.

 

Yurtdışından Getirilen ve Kullanıma Kapanan Telefonlar Nasıl Açılır?

Bu sorunu çözmek için Resmi olarak atabileceğiniz tek bir adım bulunmaktadır.

Kayıt İşlemleri için 120 gün içerisinde Türkiye’ye giriş yapmış, Son 2 yıl içerisinde de başka bir cihazı kayıt etmemiş bir Pasaport bulmanız gerekiyor. Bu pasapot size ait olabileceği gibi tanıdığınız ve güvendiğiniz bir başkasına da ait olabilir.

Sonrasında Pasaport Sahibinin bilgileri ile e-Devlet üzerinden IMEI Kayıt Sayfasına giriş yapmanız, belirlenen Harç Rakamını ödemeniz ve Pasaport Kayıt İşlemlerini yapmanız gerekecektir.

İşlemleri sorunsuz olarak tamamlamanız durumunda eğer cihaz henüz kullanıma kapanmadı ise kullanılmaya kesintisiz olarak devam edilebilecektir.

Eğer cihaz kullanıma kapanmış ise bu durumda 10 gün içerisinde IMEI Kayıt Süreci tamamlanacak ve cihazınız kullanıma açılacaktır. Ancak kullanıma açıldığını görmek için cihazı kapatıp açmanız gerekmektedir.

 

Cihazların 4 Aylık Kayıtsız Kullanım Süreleri Var

Yurtdışından getirilen cihazların Türkiye’de sorunsuz olarak kullanılabilmeleri için tarafından sunulan süre 4 AY – 120 Gün.

Bu süre sonunda cihaz halen Türkiye’de ise ve Kayıt İşlemleri yapılmamış ise kullanıma kapatılmaktadır. Bu sebeple de ülkemizde kalacak ve uzun süre kullanılacak olan cihazları en kısa sürede e-Devlet üzerinden IMEI Kayıt İşlemlerini yaparak kayıt altına almanız önemli bir detaydır.

 


Sosyal Medyada Paylaşın:

327 yorum

 1. Sayın cep seyir yetkilisi;
  6ay önce Türkiye’ye kısa bir süre giren ancak Türk sim kartı takmadan açılan bir telefonu (birkaç dakikalık açılma) biray önce Türkiye’de kullanılmak üzere getirdim.ancak tel sim kartı desteklemiyor uyarısı veriyor imei numarasile baktığımda kayıtlı olmadığı gözüküyor .sormak istediğim şu 6ay önce yabancı sim kartı ile de çalıştırılsa bu zaman zarfında yine kapanırmı .618 lira harç vergisini yatırsam parayı riske atmış olurmuşum (yurt dışından sim kilidi açık teyidini aldım) ilginize şimdiden çok teşekkür ediyorum saygılar..

  • Sim Kart Desteklenmiyor gibi bir hata vermemesi lazım. Cihaz açılır ve cihazda şebeke olur ancak arama internet vs. yapamazsınız normalde. Ancak cihazdan cihaza değişebilir.
   Normal şartlarda Türk Sİm Kartı takılınca 120 gün başlıyor. Sim Kart firması ilgili bilgiyi BTK ya aktarıyor çünkü. Sizin cihazda başka bir durum söz konusu olabilir.

 2. Kapatılan telefonla yurtdışına çıktığımızda yurtdışında tekrar kullanabiliriz, öyle değil mi? Bu kapatma sadece Türkiye sınırları içinde mi geçerli?

  • Kullanabilirsiniz. Ancak yurtdışı sim kartı takılması lazım. Türk Sim Kartı olunca yine sorun yaşatabilir.

  • Yurda yeni giriş yapmış bir pasaport ile kaydını yapabilirsiniz. 618 TL Harç Ücretini ödeyerek.

 3. Yurtdışından getirttiğim telefonnun 120 günlük kullanım süresi doldu . Telefonu tekrardan nasıl kazandırabilirim ?

  • Yurda yeni giriş yapmış bir pasaport ile kaydını yapabilirsiniz. 618 TL Harç Ücretini ödeyerek.

1 5 6 7

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
Marka Tescil
Marka Tescil
 • YORUM
Dost Siteler