Yurtdışından Getirilen Telefonlar Kaç Günde Kullanıma Kapanır?

Yurtdışından Getirilen Telefonlar Kaç Günde Kullanıma Kapanır?

Son dönemlerde sıkça sorulmaya başlanılan Yurtdışından Getirilen Telefonlar Kaç Günde Kullanıma Kapanır? sorusunu sizler için araştırdık ve BTK üzerinden alınan verilerle birlikte süreçleri sizler için bir araya getirdik.


Son dönemlerde sıkça sorulmaya başlanılan ? sorusunu sizler için araştırdık ve üzerinden alınan verilerle birlikte süreçleri sizler için bir araya getirdik.

Yazımızın ilerleyen kısmında Kullanıma Kapanma Süresi ile ilgili bulabileceğiniz verilerin yanında tarafından daha önce açıklanmış bazı teknik verilere de ulaşabiliyor olacaksınız.

Konuyla alakalı olarak aklınıza takılan tüm soruları YORUM sekmesi üzerinden bizlere ulaştırabilirsiniz.

 

?

tarafından alınan son karar ile Yurtdışından Getirilen Sim Kartlı cihazlar için kullanım süresi 120 Gün – 4 AY olarak belirlenmiştir.

Cihaz 120 günün sonunda Pasaport İle İMEİ Kayıt İşlemine tabi tutulmazsa operatör bazlı olarak kullanım dışı kalır.

Bir Tablet PC veya Notebook tarzı ürün ise Sim kart girişi ile yapılabilecek eylemler kullanım dışı kalırken Wi-Fi üzerinden bağlantı yapmasında veya diğer özellikleri kullanmasında bir sakınca olmayacaktır.

Aynı şekilde Akıllı Telefon veya Cep Telefonları da Wi-Fi üzerinden internet bağlantısı yapabilecek, Fotoğraf – Müzik gibi eylemleri gerçekleştirebileceklerdir. Ancak Sim Karta bağlı işlemler kullanım dışı kalacaktır.

 

Akıllı Telefon Pazarı - 2016

 

İkinci Kez Ülkeye Giriş Yapınca Süre Baştan Başlar mı?

Cihazlar ülkeye giriş yapıp Türkiye’de bir Sim kart ile eşleştikten sonra 120 Gün süreci başlar.

Bu süre içerisinde yurtdışına kaç kez çıktığınızın bir önemi yoktur. 120 gün bitince Kayıtsız Kullanım Süresi de sona erer.

Yani 2017 yılında Türkiye’ye gelip 2 ay kalan bir kullanıcı 2018 yılında geldiğinde aynı cihaz direkt kullanıma kapalı olacaktır. Bu durumda da Kayıt İşlemleri sonrası aktif hale gelebilecektir.

 

Akıllı Telefonlar

 

Pasaport Üzerinden Kayıt Süresi Kaç Gün?

Yapılan son düzenlemeler ile Pasaport Üzerinden Kayıt İşlemi için tanınan süre 120 Güne çıkarılmıştır.

Buna göre ülkeye giriş yapan bir pasaport üzerinden 120 Gün süre içerisinde Telefon Kaydı yapılabilir.

Bir pasaport üzerinden 2 Senede 1 kez Telefon Kayıt İşlemi yapılabileceği bilgisini de vermiş olalım.

Yani 2017 yılı 1 Haziran tarihinde cihaz kaydı yapılan bir pasaport ile 2019 yılı 2 Haziran tarihinde yeniden Telefon Kayıt İşlemi gerçekleştirilebilir.


Sosyal Medyada Paylaşın:

31 yorum

 1. Yurt dışından aldım 3 ay kalıp döneceğim Yırtdışına orda yabancı sim kullanacağım.Aynı tlf u getirip türk sim kartı kullanabilirmiyim.her 3 ayda çıkıp 9 ay kalıyorum

 2. Yurt disindan telefon geldi iphone 2 yil boyunca kullandim su an kapali 600 tl ye actiticam sonra istedigim kadar kullansamda kapanmaz degilmi tekrardan actitmak zorunda kalmam lutfen cevap yazin

 3. Yurt dışından olan telefonuma vodafon sim kartı takarsam yine kıllanım süresi kısıtlaması yaşarmıyım
  Teşekkürler

  • Türk Sim Kartlarını takarsanız sorun yaşarsınız. Yabancı Kartlarda sorun çıkmaması lazım

 4. 2018 Ağustos tatili için yırt dışından geldiğimde telefonuma türktelekom sim taktım ve aynı yıl kasım 27 ye kadar sorunsuz kullandım bu yılda geldiğimde aynı şekilde 120 gün denilen süre kullanabilirmiyim

  • Normalde tek seferlik sağlanan bir haktır 120 gün. Yani yeniden geldiğinizde kullanamazsınız.
   Ancak bazen sistem görmeyebiliyor, Sıfırdan başlatabiliyor. Denemek lazım

 5. Iyi günler yurtiçi kayıt olmayan telefon almak istiyorum. Kaç ay sonra kapanir ve ne kadar bir ödemesi oluyor. Neler gerekiyor. Garantisi oluyor mu bu ürünlerin.gerçekten orjinal olup olmadığını anlar mıyım? Kolay gelsin

  • Max 120 gündür kayıtsız kullanım süresi.
   Şuan için 618 TL Ödemesi var + Pasapot lazım.
   Garantisi olmaz genelde ülkemizde.
   Orijinalliğini anlamak için kutusuna, İMEİ Koduna vs bakabilirsiniz.
   Tavsiye etmem bu şekilde bir cihaz almanızı. Çok sorun yaşarsınız

 6. Merhaba ben 25.01.2019 – 08.02.2019 Türkiyedeydim ve ordan bir Hat aldim simdi 24.06.2019 – 31.07.2019 gine Türkiyeye gidecegim kayit yaptirmam lazimmi?

  • Aynı telefonla gelecekseniz, o zamanda telefonu kullandı iseniz muhtemelen cihaz kapanmıştır. Gelince bir bakın. Sorun yoksa kullanırsınız. Kapanmış ise kayıt işlemi yaptırmanız lazım

 7. 2yıl önce aldığım ve şimdiye kadar sorunsuz kullandığım telefona yurtdışı olduğu ve kapanacagı yönünde mesaj geldi. IMEI numarasında ise kayıtsız oldugu gözüküyor. Bunun nedeni sizce nedir ?

  • BTK Sisteminden kayıt düşmüş olabilir. BTK ile bir görüşün derim.

 8. 2017 Ekim ayında bir telefoncu dan almış olduğum Samsung galaxy j6 2018 sm-j600f modeli telefonuma hattımı takıp kullanmaya başladım ve aradan geçen süre şu an itibari ile 2019 mart ayının 8 i yani 141.GÜN ve cihazı halen kullanmakta yım mesajlar geldi ancak kullanım halen devam ediyor tabi bu geçen süre içerisinde hattımı hiç çıkarmadım telefonumdan (belki kapanır diye) ne olur ne olmaz gibisinden çünkü elimdeki modele imeil ile kayıt yapılmıyor muş yeni yasa ile birlikte açıklanan kayıt ücreti de bir hayli yüksek olduğu için şimdilik kullanıma devam artık nereye kadar giderse bu şekilde 😊

  • Sizin sim kartı çıkarmamanız yada cihazı hiç kapatmamanız cihazın kapanmasını engellemez. Cihaz kapanacak olunca zaten operatör tarafından otomatik olarak kapatılır. Süre konusunda bir şey diyemiyorum. Kısmetinizde ne varsa artık.

 9. Yanlış bir bilgi var. “Yani 2017 yılı 1 Haziran tarihinde cihaz kaydı yapılan bir pasaport ile 2019 yılı 2 Haziran tarihinde yeniden Telefon Kayıt İşlemi gerçekleştirilebilir.” Doğrusu 1 Ocak 2019’da yeni bir kayıt hakkı kazanır. Günü gününe değil yıla bakıyorlar.

  • Benim tecrübem ben 2.kez yurdisindan gelip tekefonumu kullaniyorum.
   Bir cihaz icin 120 gün ve bu günler telefonu Türkiyede kullandigim süre icin gecerli.

 10. Çifte vatandaş olup emekli ve türkiyede uzun kalanlar ve teknoloji takip eden veya arıza yüzünden Garantie süresi içinde veya değiştimek isteyene imei kayıt BÜYÜK HAKSIZLIK BEN BU TELEFONUMU ARIZA NEDENİYLE Değiştirmek isterdim ama yeniden kayıt yaptırmak külfet maddi yönden ,bu haksızlığı nasıl giderecekler acaba devletimiz ,artıkithalatcıları korumak yerine halkı düşünmeleri gerek .
  Not bir defa dışardan getirip imei kayıt yaptırdığım telefonu türkiyede satmasını engellesin ,ama bize bu adaletsizliğ önlesin ,gerçek çözüme ihtiyaç var

  • Arızalanması ve arızalanması sonucu değişim yapılması durumunda BTK’ya ilgili Servis Kayıtları sunularak Ücretsiz olarak kayıt işlemi tamamlanıyor. Misal A IMEI kodlu ürünü servse verdiniz, değiştirildi. BTK ya dilekçe yazıp A cihazımı servis B cihazı ile değiştirdi, Buyrun bunlarda servis evrakları derseniz yardımcı olurlar size.
   Servis TÜrkiye’de yada Yurtdışında olabilir.

 11. slmlar. çift sim kartlı telefon almış olsam. sim1 ile 4 ay kullansam, sonra sim 2 ye hattımı takıp 4 ay kadar kullandıktan sonra, sim1 i takıp kullanabilirmiyim. Ne kadar süre geçmiş olması lazımki sim1 i kullanabileyim (tabi bu sürede sim1 e hiç hat takmasam ilk 4 ay sonrasında)

  • Sim 1’i 4 ay kullanırsınız. Sim 2’yi 4 ay kullanırsınız. Ondan sonra Sim 1 ve Sim 2 yi kullanabilmeniz için KAYIT ettirmeniz gerekir. 10 yılda bekleseniz kendiliğinden açılmaz.

  • Yurt disindan telefon geldi iphone 2 yil boyunca kullandim su an kapali 600 tl ye actiticam sonra istedigim kadar kullansamda kapanmaz degilmi tekrardan actitmak zorunda kalmam lutfen cevap yazin

 12. Peki bir telefona ilk hat ne zaman takilmis yani ne kadar kullanim suremizin kaldigini nasil ogreniriz

  • BTK ile görüşüp sorgulatabilirsiniz. Ama direkt görecek biryer yok ne yazık ki.

  • Sim 1 i kullanıp 4 ay kullanır sonra da sim 2 yi kullanırsanız 4+4 olarak kullanırsınız. Sim kart girişine bir kez sim kart takar ve telefonu açarsanız 4 ay başlar. Yani ikisine de sim kart takıp telefonu açarsanız bu durumda iki sim kartında 4 ayı başlar

  • Ben geldikten 5 gün sonra bilgilerim aşklarım rehberim silindi bu mümkün mü acaba

Marka Tescil
 • YORUM
Dost Siteler
DMCA.com Protection Status
Curabitur dictum vel, et, venenatis lectus efficitur. ultricies sem, velit, mattis venenatis,