3 Haneli Kısa Numaralara Her Yöne Ücretlendirilmesi Getirildi

444’lü numaraların Özel Numara statüsünden alınması ve Her Yöne Görüşme kapsamında ele alınmasından sonra 182, 185, 186 ve 150 gibi birçok 3 Haneli Numarada Her Yöne Görüşme Paketi içerisine alınacak.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım tarafından yapılan açıklamaya göre 1 Şubat 2013 tarihinden itibaren Sabit Hat ve Mobil Şebeke üzerinden yapılacak olan 3 Haneli Numara Aramaları tarifelerin Her Yöne Görüşme limitlerinden düşecek veya ücretlendirme bu şekilde faturaya yansıtılmış olacak.

BTK tarafından yapılan bu düzenlemeden sonra 182 (Hastane Randevu), 185 (Su Arıza), 186 (Elektrik Arıza), 150 (Başbakanlık İletişim Merkezi) gibi birçok hat özel ücret statüsünden düşürülmüş olacak ve daha uygun bir fiyata aranması sağlanmış olacak.

3 Haneli Kısa Numaralara Her Yöne Ücretlendirilmesi Getirildi
3 Haneli Kısa Numaralara Her Yöne Ücretlendirilmesi Getirildi

Bakan Yıldırım, daha önce 444’lü numaraların, abonelerin tarife paketlerindeki her yöne görüşme süreleri kapsamına alınmasına ilişkin başlatılan uygulamanın genişletileceğini ifade etti. Yıldırım, ”Vatandaşlarımız abone oldukları her yöne paketler kapsamında sahip oldukları dakikaları, kısa numaraları ararken de kullanabilecek ve fazladan ücret ödemek zorunda kalmayacaklar” dedi.

Bakan Yıldırım, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından, tüketicilerin hak ve menfaatlerinin korunması amacıyla yapılan düzenlemenin 1 Şubat 2013 tarihinden itibaren uygulanmaya başlanacağını söyledi.

Yenilenen sistem sonrasında Türk Telekom tarafından uygulanmakta olan Ara Bağlantı Ücretleri de değişmiş oldu. Bu sayede kullanıcıların bu tarz 3 Haneli kolay hatırlanabilir numaralara yönelik yapacakları aramalar daha ekonomik bir hal almış olacak.

11818, 11811, 11880, 11824 ve buna benzer numaraların ise aranması durumunda eski paket ve ücretlendirme sistemi devam edecektir.

3 Haneli Kısa Numaralara Her Yöne Ücretlendirilmesi Getirildi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. Çok daha önce alınması gereken bir karardı. BTK tüketiciyi, operatörlerden daha çok düşünmeli..

    Cevapla