Amazon Kendi Ürünlerinin Dağıtımı İçin Kargo Servisi Kurmaya Hazırlanıyor

Amazon sadece kendi ürünlerini son kullanıcılara ulaştırmak adına bir kargo şirketi kurma hazırlıklarına başladı.

e-Ticaret süreçlerinin en fazla sıkıntı yaratan kısımlarından bir tanesi de elbette ki ürünlerin firmanın deposundan çıkıp nihai kullanıcıya ulaşma süreçleridir.

Ülkemizde de ciddi sorunların yaşandığı bu teslimat süreçlerinde e-ticaret siteleri mecburen bu süreçlerde aracı kargo firmalarını kullanmaktalar. Ancak bu firmalarda bazı bölgelerde ciddi anlamda başarılı gir şekilde hizmet verirken bazı bölgelerde de tamamen zıt bir şekilde çok fazla sorunla kullanıcıların karşısına çıkabilmektedir.

 

Amazon ve Kargo Dağıtımı

 

Amazon Kargo Sadece Kendi Satışlarını Dağıtacak

Henüz resmi olarak nasıl bir isimle isimlendirileceği bilinmese de Amazon tarafından verilmeye başlanacak olan kargo hizmeti ülke bazında sadece Amazon üzerinden satışı gerçekleştirilen ürünler için sunulacak.

Aradaki aracı firmaları çıkaracak olan Amazon firması bu sayede hem daha az sorun ile tüketicilere ürün gönderimi sunmayı amaçlarken hem de dağıtım süreçlerini de hızlandırmış olacak.

Ancak Türkiye gibi geniş bir alana yayılmış ülkelerde bu hizmetin nasıl sağlanacağı konusu şu aşamada bir soru işareti. Çünkü standart kargo firmaları şuan için en azından ülkemizde 81 il merkezinde yer alıyorlar ve ciddi bir personel çalıştırmak zorunda kalıyorlar.

Amazon Kargo bu noktada her ilde bir dağıtım merkezi oluşturup aradaki ağı da bir dağıtım filosu ile güçlendirebilir gibi görünüyor. Ancak bunun ilk atılım maiyetleri firma için ne kadar mantıklı olacaktır zaman gösterecek bunu da.

 

Amazon Kargo - Amazon Dağıtım Ağı

 

İlk Olarak ABD’de Başlayacak

2018 yılı sonuna doğru hayata geçmesi beklenilen kargo sistemini ilk olarak ABD içinde denenmesi bekleniyor.

Eğer verimli bir sonuç alınırsa kısa süre içerisinde diğer ülkelerde de uygulanmaya başlanması ve Amazon Kargo hizmeti ile tüm ürünlerin direkt firma üzerinden son kullanıcıya ulaştırılması amaçlanıyor.

Sürecin olumlu sonuçlanması durumunda 2019 veya 2020 yılında, Amazon Türkiye’nin de satış grafiklerine göre Türkiye’de de hizmete girmesi beklenebilir. Ancak o zamana kadar Amazon Türkiye yine yerli kargo dağıtım firmaları ile çalışmak zorunda.

Amazon Kendi Ürünlerinin Dağıtımı İçin Kargo Servisi Kurmaya Hazırlanıyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir