Pasaport Kayıt İşlemleriFacebook Profil Resminiz “Herkese Açık” İse, İsteyen Bu Resmi Kullanabilir

Facebook Profil Resminiz “Herkese Açık” İse, İsteyen Bu Resmi Kullanabilir

Yargıtay 12. Ceza Dairesi tarafından verilen son karar ile Herkese Açık Facebook Profil Resimlerinizin başkaları tarafından kullanımı suç olmayabilir. 2013 yılında Facebook üzerinden bir kişinin profil fotoğrafını alarak yine Facebook üzerinde kendi hesabına profil resmi yapan kişi hakkında dava açılmış ve o kişi  “özel hayatın gizliliğini ihlal” ve “kişisel verileri hukuka aykırı ele geçirme” suçlarından […]


Yargıtay 12. Ceza Dairesi tarafından verilen son karar ile Herkese Açık Profil Resimlerinizin başkaları tarafından kullanımı suç olmayabilir.

2013 yılında üzerinden bir kişinin profil fotoğrafını alarak yine üzerinde kendi hesabına profil resmi yapan kişi hakkında dava açılmış ve o kişi  “özel hayatın gizliliğini ihlal” ve “kişisel verileri hukuka aykırı ele geçirme” suçlarından ötürü mahkum edilmişti.

Alınan bu karar neticesinde mahkûm olan kişi tarafından yapılan başvuru neticesinde temyiz incelemesini yapan Yargıtay 12. Ceza Dairesi, mahkûmiyet kararını bozdu.

 

Facebook Profil Resminiz “Herkese Açık” İse, İsteyen Bu Resmi Kullanabilir
Facebook Profil Resminiz “Herkese Açık” İse, İsteyen Bu Resmi Kullanabilir

 

Yargıtay Tarafından Alınan Kararın Metni

”Sanık tarafından, katılanın (şikâyetçinin) sürekli takip, denetim ve gözetim altına alınması sonucu elde edilmiş özel hayatın gizliliğini ihlale yol açacak bir görüntü yoktur. Katılanın, Facebook’taki profil resmi, katılanın başkalarınca görülmesi ve bilinmesini istemediği, hukuk tarafından gizliliği ve korunması temel bir şahsiyet hakkı kabul edilmiş özel yaşam alanına ilişkin görüntü olarak değerlendirilemez. Atılı özel hayatın gizliliğini ihlal suçunun yasal unsurları itibarıyla oluşmamıştır. Türk Ceza Kanunu’nun 136. maddesindeki verileri hukuka aykırı olarak verme veya ele geçirme suçu yönünden değerlendirme yapıldığında ise katılanın Facebook hesabındaki resmi kişisel veri kapsamında kabul edilebilir ise de; sanığın, resmi, katılanın internette Facebook hesabındaki herkese açık profil resminden elde etmesi ve katılana ait başkaca bir kişisel bilgiye yer vermeden kendi Facebook hesabına koyması nedeniyle hukuka aykırı olarak ele geçirme ve yaymadan da söz edilemeyeceğinden, beraatı yerine yazılı düşüncelerle mahkûmiyetine karar verilmesi kanuna aykırıdır.”

  Messenger'a da Reklam Geliyor

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
Marka Tescil
Marka Tescil
  • YORUM
Dost Siteler
DMCA.com Protection Status