Naylon Poşetler Market ve Pazarlarda Ücretli Olarak Satılacak

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre marketlerin ve pazarların vazgeçilmezleri arasında yer alan Naylon Poşetler Ücretli olarak satılacak. Poşet başına 25 Kuruş veya 50 Kuruş ödeme alınması öngörülüyor.

Çevreye verdiği zararlar ve doğada uzunca bir süre çözülmeden kalmasından dolayı Naylon Poşetler yıllardır çevrecilerin karşı çıktıkları ürünler arasında yer alıyordu. Ancak bu ürünlerin tamamen ortadan kaldırılması ise birçok uzmana göre oldukça zor bir süreçti.

Konuyla alakalı olarak birkaç aydır çalışmalar yürüten Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Türkiye Perakendeciler Federasyonu nihayet bir karar vararak 1 Ocak 2019 itibari ile uygulamaya geçmesi konusunda fikir birliğine vardılar.

 

Alışveriş Poşetleri - Naylon Poşet

 

Tamamen Kaldırmak İmkânsız, Ücretli Satışına Başlanacak

Alınan karar neticesinde Naylon Poşetlerin geniş bir kullanım alanına sahip olması, düşük maliyetlerde üretilmesi ve diğer birçok poşet türüne göre daha kolay ve hızlı olarak imal edilebilmesi sebebiyle tamamen kullanımdan kaldırılması mümkün değil.

Ancak kullanıcıların Bez Torba – Alışveriş Filesi gibi ürünlere yönlenmeleri adına Naylon Poşetlerin 25 Kuruş ile 50 Kuruş arasındaki bir ücretlendirme ile satılmasına karar verildi.

Buna göre 1 Ocak 2019 itibari ile Marketlerden, Alışveriş Noktalarından ya da Pazarlardan alışveriş yaparken poşet almanız durumunda bunlarda fişinize yansıtılacak.

Ekstra para ödemek istememeniz durumunda ise ya kendi Taşıma Çantanızı getirmeniz ya da ürünleri Poşetsiz almanız istenecek.

Uygulama her ne kadar 1 Ocak 2019 itibari ile başlayacak olsa da isteyen firmalar hemen Ücretli Poşet Sistemine geçiş yapabilecekler.

 

Pazar Çantası

 

Çevre ve Ekonomi İçin Doğru ve Geç Kalmış Bir Karar

Bize göre Çevre için gerçekten geç kalmış bir karar. Naylon Poşetlerin çevreye verdiği zarar dışında tek sefer kullanılıp atılmalarından dolayı maliyetleri de ekonomiye ciddi bir zarar veriyor.

Yıllar önce pazara giderken Pazar Çantası – Pazar Filesi gibi ürünlerini yanında götüren bir yapıdan her tezgahın başında rulolarsa naylon poşetin olduğu yapıya geçtik.

Bu ürünlerin sadece doğaya değil, içerdikleri etken maddelerden dolayı sağlığa da zararlı olduğu birçok araştırma tarafından da kanıtlanmış durumda.

Bu sebeple de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından alınan bu kararı doğru buluyoruz ancak Yeterli Bulmuyoruz.

Kararın en azından 1 Ocak 2018 tarihi itibari ile hayata geçirilmesi ve Poşet Ücretlerinin biraz daha yüksek olması gerekir diye düşünüyoruz. Çünkü amaç poşetten para kazanmak değil, alışveriş yapanların daha az poşet almasını, kendi çantaları ile alışverişe gelmelerini sağlamak.

Bu sebeple de marketlerdeki Bez Torba Seçeneklerinin artırılması ve Naylon Poşet Ücretlerinin ise bir basamak daha yükseltilmesi gerekir diye düşünüyoruz.

Naylon Poşetler Market ve Pazarlarda Ücretli Olarak Satılacak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir