Netflix Türkiye’deki En Hızlı ve En Yavaş İnternet Servis Sağlayıcısını Açıkladı

Netflix Türkiye’deki En Hızlı ve En Yavaş İnternet Servis Sağlayıcısını Açıkladı

Netflix tarafından dönemsel olarak açıklanan verilere ışığında 2019 yılı Ocak ayında Netflix kullanıcılarının kullandığı servis sağlayıcılarının ortalama internet hızları belli oldu.


tarafından dönemsel olarak açıklanan verilere ışığında 2019 yılı Ocak ayında kullanıcılarının kullandığı servis sağlayıcılarının ortalama internet hızları belli oldu.

Listenin en başında bir önceki listede de olduğu gibi Turknet firması yer alırken listenin son sırasında Türkiye’deki internet ağının neredeyse tamamına sahip olan kendisine yer buldu.

Yine yapılan analizlere göre 2018 yılı Aralık ayına göre 2019 yılı Ocak ayında ortalama internet bağlantı hızlarından da bir düşüş yaşanmış. Bu düşüşün sebebi ise muhtemelen AKN sürecinin bitmesinden sonra yaşanan yoğunluk olabilir.

 

Netflix

 

2019 Yılı İnternet Hızı Raporu

Sıralama Servis Sağlayıcı Güncel Ortalama Hız Önceki Ortalama Hız
1 Turknet 3.30 Mbps 3.45 Mbps
2 3.26 Mbps 3.27 Mbps
3 3.24 Mbps 3.10 Mbps
4 KabloNet 3.12 Mbps 3.39 Mbps
5 D Smart 2.70 Mbps 2.69 Mbps
6 2.33 Mbps 2.95 Mbps

 

Görüldüğü üzere Turknet 0.15 Mbps hız kaybına rağmen halen rakiplerinden bir adım önde. Ancak bu gidişle birkaç ay içerisinde özellikle büyük şehirlerdeki Fiber İnternet Kullanıcılarının da desteği ile listede ilk sırayı alacak gibi görünüyor.

Listenin sonunda yer alan ise Ocak ayında 2.95 Mbps hızından 2.33 Mbps hızına düşerek hem en fazla düşüşü yaşayan Servis Sağlayıcı oluyor hem de sıranın sonuna inmiş oluyor.

Yine Netflix verilerine göre İnternet Bağlantı Hızı bakımından geçen ay 42. sırada yer alan Türkiye beş basamaklık düşüşle 47. sırada kendine yer buldu.

 

Netflix 2019 Yılı İnternet Hızı Raporu

 

AKN Sonrası Hayat Hızları Yükseltmedi

Gelen bu verilere göre en azından Netflix kullanan kullanıcıların servis sağlayıcılarında AKN Sonrasında bir hız yükselişinin meydana gelmediğini aksine zaten yerlerde olan hızların daha da düştüğünü görüyoruz.

Hedeflenen ise 2019 yılı içinde Adil Kullanım Noktasının ya da Adil Kullanım Kotasının kaldırılması, kullanıcıların Limitsiz olarak Hızlı İnternete erişim sağlayabilmeleri idi.

Bakalım Netflix tarafından yıl içinde yayınlanacak diğer internet hızı raporlarında bu rakamlar en azından 5 Mbps – 10 Mbps seviyelerine çıkabilecek mi?

 


Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Marka Tescil
Marka Tescil
  • YORUM
Dost Siteler
DMCA.com Protection Status
eutics.com | 524: A timeout occurred

Error 524 Ray ID: 4bdbc19ede4bcb70 • 2019-03-26 20:10:04 UTC

A timeout occurred

You

Browser

Working
Istanbul

Cloudflare

Working
eutics.com

Host

Error

What happened?

The origin web server timed out responding to this request.

What can I do?

If you're a visitor of this website:

Please try again in a few minutes.

If you're the owner of this website:

The connection to the origin web server was made, but the origin web server timed out before responding. The likely cause is an overloaded background task, database or application, stressing the resources on your web server. To resolve, please work with your hosting provider or web development team to free up resources for your database or overloaded application. Additional troubleshooting information here.