Samsung Galaxy J5 Hard Reset – Format Atma ve Fabrika Verilerine Sıfırlama

Samsung Galaxy J5 Hard Reset – Format Atma ve Fabrika Verilerine Sıfırlama

Samsung Galaxy J5  modeline Hard Reset Atma, Format Atma, Fabrika Verilerine Sıfırlama ya da Resetleme İşlemleri nasıl yapılır sorusuna cevap vermeye çalışıyor olacağız.


  modeline Atma, , Fabrika Verilerine Sıfırlama ya da Resetleme İşlemleri nasıl yapılır sorusuna cevap vermeye çalışıyor olacağız.

Öncelikli olarak Android İşletim Sistemli cihazlara işlemine geçmeden önce yapmanız gereken birkaç önemli işlem var. Alt kısımda bunları sıraladık.

İkincisi ise cihazlara  cihazların bir önceki işletim sistemi sürümüne dönmesine sebep olmaz. Bir önceki sürüme dönmek için Yeniden Yazılım Yüklenmesi gerekmektedir.

Üçüncüsü ise – Format İşlemi cihazın Garantisini bozmaz. Bu sadece cihaza yapılan bir sıfırlama işlemidir. Garanti ile bir alakası yoktur. İsterseniz cihaza 100 kez format atın garantiniz bozulmaz.

 

İşlemi Öncesi Temel Bilgilendirme

Not 1: – Sıfırlama işlemi öncesinde cihazınızın şarj seviyesini kontrol ediniz. %30 veya üstü olmasına özen gösteriniz.

Not 2: Sim Kartınızı ve Hafıza Kartınızı güvenlik amaçlı çıkarınız. Normalde sıfırlama sadece cihaz bünyesinde olur ama bazen sorun yaşanabilir ve diğer depolama ürünlerinde de silinmelere sebep olabilir.

Not 3: Tüm Verilerin silineceği gerçeğini unutmayınız. Cihazdaki tüm datalar, numaralar, mesajlar, whatsapp içerikleri, uygulamalar gidecektir. Bu sebeple düzenli yedekleme yapmanız yararınızadır.

Not 4: Cihaza İşlemi yada Sıfırlama işlemi yapmadan önce HESAPLAR kısmından GOOGLE HESAPLARININ tamamını kaldırın. Aksi durumda kurulum aşamasında sorun  yaşayabilirsiniz.

 

Önemli Not: Firmalar dönemsel olarak gerçekleştirdikleri Yazılım Güncellemeleri ile telefonların Format İşlemlerini farklı hale getirebilmektedir. Yazımızda yer alan Tuş Kombinasyonları eğer sizi Format Ekranına götürmezse farklı tuş kombinasyonlarını da deneyebilirsiniz. Örneğin Ses Açma + Güç Tuşu + Home Tuşu kombinasyonu iş görmezse Ses Açma + Güç Tuşu + Home Tuşu veya Ses Açma + Ses Kısma + Güç Tuşu + Home Tuşu şeklindeki kombinasyonları da deneyebilirsiniz.

 Galaxy J5 Modeli İçin Format Neden Gereklidir?

 • Cihazınız Kasmaya başladı ise.
 • Cihazınızda uzun süredir silinmeyen çok fazla veri varsa.
 • Ekrana Şifre veya Desen Kilidi koyup unuttuysanız.
 • Yazılımsal olarak bazı hatalar meydana geliyorsa.
 • Satacaksanız veya ikinci el telefon alacaksanız.

 

Format Atmadan Önce Google Hesaplarını Kaldırmak

Yeni alınan Android İşletim Sistemi Güvenlik Güncellemesi sebebiyle cihaza Format Atmadan önce Google Hesaplarını kaldırmanız daha sonra kurulum aşamasında sorun yaşamamanız adına önemlidir.

Bu sebeple de gerek Hard Reset gerekse de Fabrika Verilerine Güncelleme işlemi öncesinde;

 • Ayarlar
 • Hesaplar
 • Google Hesapları kısmındaki Tüm Google Hesaplarını kaldırmanızı öneririz.

Galaxy J5  Menüden Sıfırlama İşlemi

İlk olarak eğer cihazınız açılıyor ise Ayarlar – Yedekle ve Sıfırla kısmından cihazınızı Fabrika Ayarlarına döndürebilirsiniz.

Bu işlem en kolay olan yoldur.

 

Galaxy J5  Tuş Kombinasyonları İle Hard Reset

Bu işlem için cihazın KAPALI konuma alınması gerekmektedir.

 • Cihaz kapatıldıktan sonra GÜÇ TUŞU + HOME TUŞU + SES AÇMA TUŞUNA beraber basıyoruz.
 • Birkaç saniye içerisinde ekrana önce Güncelleniyor sonra ise Komut Yok ibaresi gelecek ve nihayetinde HARD RESET sayfasına geçiş yapacaktır.
 • Bu işlemden sonra sırasıyla “Wipe Data Factory Reset” seçeneğini Ses Kısma Tuşu ile seçip GÜÇ tuşu ile geçiş yapıyoruz.
 • Sonrasında da “Yes, Delete All User Data” seçeneğini seçip Güç tuşuna basıyor ve Hard Reset işlemini başlatıyoruz.
 • Bundan sonra cihaz Hard Reset – Format işlemini tamamlıyor ve ilk sayfaya yeniden geri dönüyor.
 • Son olarak burada en üstte bulunan “Reboot System Now” seçeneğini GÜÇ Tuşu ile seçip kurulum sayfasına geçiş yapabiliyorsunuz.

 

Hard Reset – Format İşlemi Videolu Anlatım

 

Bu Yazımızda Cevap Bulabileceğiniz İşlemler

 

Aklınıza takılan tüm soruları YORUM Kısmından bizlere ulaştırabilirsiniz.

Yukarıda yapılan işlemler Android 6.0 Sürümü yüklü iken denenmiş ve uygulanmıştır. Daha sonraki sürümlerde bazı değişmelerin olması muhtemeldir.

Bu gibi durumlarda YORUM kısmından bizlere bilgi verebilirsiniz.


Sosyal Medyada Paylaşın:

19 yorum

  • Google Play Uygulamasının güncel olduğundan emin olun.
   Düzelme olmazsa İlk olarak verileri yedekleyin, Google hesaplarını kaldırın ve cihaza hard reset atın. Sorun çözülmez ise en yakın servis noktası ile görüşün.

 1. Telefonu sıfırlama dan önce hesapları silmeyi unuttum şimdide kurulum yaparken son aşamaya geliyorum orda 24 saat sonra deneyin diyor hata veriyor ne yapmamız gerekiyor

  • Fazla hatalı girdi iseniz bu hatayı verebilir. Wi-Fi ile değilde varsa 3G – 4G ile bağlanmayı deneyin birde.

 2. Google hesaplarını kaldırmayı unuttum suanda telefonun kurulum aşamasına geçtiğimde bilgiler alınıyor dedikten sonra google play hizmetleri durduruldu diyor ne yapmam lazım

  • Sim kartı takıp işlem yapın hocam birde. Sim kart takılı değilse.
   Kapatıp açın yeniden deneyin. Bazen Google Play Store ile iletişim sorunu yaşanabiliyor geçici olarak.

 3. Telefona hard reset attıktan sonra tüm işlemleri yaptım bağlantı kontrol ediliyor bölümünde internette bağlanmadı diye yazı geliyor ne yapmalıyım

  • Sim kartınızı takıp deneyin. Olmadı Wi-Fi üzerinden deneyin. İkisi de çözüm olmazsa 12 saat kadar kapalı tutup sonra yeniden deneme yapın.
   Eğer halen sorun çözülemedi ise yeniden format atma yoluna gidebilir veya servise götürüp ücretli işlem yaptırabilirsiniz.

  • Youtube üzerinden farklı çözüm önerileri var. Onları deneyebilirsiniz. Olmazsa servise götürecek ve 50 TL ödeme yaparak açtıracaksınız

  • Bilgilerin %100 doğru olduğuna eminseniz 12 saat kapalı tutup cihazı sonra deneyiniz.

 4. telefon eposta adresımı ıstıyor ben gırıyorum ama sfre eslesmıyor dıyor pc den gırıyorum gırıs oluyo ama tel eslesmıyor dıyor yardım edın

  • Bilgilerin %100 doğru olduğuna eminseniz 12 saat kapalı tutup cihazı sonra deneyiniz.

 5. 2. yolu yaptım ama telefon açılmıyor samsung ışığı yanıyor sönüyor bekliyorum açılmıyor acil yardım edin

  • Cihazı şarja takıp 1 saat kadar bekleyin. Batarya kaynaklı bir durum olabilir.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM
Dost Siteler