Samsung Her Galaxy S Serisinde Kan Kaybediyor

Yazı İçinde Bulabileceğiniz Bilgiler Neler?

Galaxy S3 serisinde patlama yaşayan Samsung firması Galaxy S4 ve Galaxy S5 modellerinden beklediğini alamadı. Samsung Galaxy S5 beklentilerin çok uzağında kalarak hayal kırıklığı yaşattı.

Pazarın en fazla Akıllı Telefon Üreten firması olması ve ürettiği cihazları da satıyor olmasından dolayı Dünya Mobil Satış Lideri olmayı başaran Samsung için son dönemde işler pek de istenildiği gibi gitmemeye başladı.

Satışların düşmesinden sonra model azaltmaya giden Samsung için Galaxy S serisi de pek ilham vermemeye başladı.

 

Samsung Galaxy Serisi Düşüşte
Samsung Galaxy Serisi Düşüşte

Samsung Galaxy S3 İle 60 Milyonluk Satış

Pazarın efsane modellerinden birisi olan ve halen Samsung Galaxy S3 Neo adı ile satışına devam eden Galaxy S3 modeli NEO olmadan önce 60 Milyon gibi sınırları zorlayan bir satış rakamına ulaşarak Galaxy serisinin en beğenilen modeli olmuştu.

Ancak sonrasında devam eden serideki Galaxy S4 ve Galaxy S5 pek de beklentileri karşılayamadı. Buna halen Galaxy S3 Neo modelinin satışının sürmesi ve Galaxy S4 modeline olan ilginin pek bir az olması bile örnek verilebilir.

Samsung ve Çin Mobil Pazarı
Samsung ve Çin Mobil Pazarı

Samsung Galaxy S5 Beklentilerin Gerisinde Kaldı

The Wall Street Journal kaynaklarına göre Samsung’un son amirali Galaxy S5 ilk 3 aylık süreçte 12 Milyon satış yapabilmiş durumda. Bu da bir önceki ürün olan Samsung Galaxy S4 modelinin %40 gerisinde kalmış demek oluyor.

Aynı süreçte 16 Milyona yakın satış yapan Galaxy S4 modeli geçtiğimiz sene Samsung Galaxy S3 modelinden daha az sattığı için de sıkıntı çıkarmıştı.

Bu noktada da Samsung Galaxy S5 modelinin Samsung Galaxy S3 modelinden de satışta geride kaldığını söyleyebiliriz.

xiaomi ve Çin Satış Rakamları
xiaomi ve Çin Satış Rakamları

Çin Pazarında Samsung Kan Kaybediyor

Çin Pazarındaki satışlar aslında rakam olarak oldukça önemli. Çünkü bu Pazar dünyanın en büyük pazarı ve tüm üreticiler bu pazarda lider olmak istiyor.

Artı olarak Çin Mobil Pazarında rekabet eden firma sayısı çok fazla. Ülkemizde yada Avrupa da satışı dahi olmayan, ancak ürettikleri cihazlar ile Fiyat – Performans sınırlarını zorlayan firmalarında dahil olması ile Çin Pazarı bir anda çok farklı bir konuma yerleşebiliyor.

Amerika Birleşik Devletlerinde satış rakamlarını arttırmasına rağmen Çin Pazarında %50 Kayıp yaşayan firma büyük bir girdaba doğru gidiyor gibi görünüyor.

Meizu Akıllı Telefon Firması
Meizu Akıllı Telefon Firması

 

Fiyat Odaklı Cihazlar Büyükleri Zorluyor

Sony gibi, Samsung gibi, HTC gibi, LG gibi marka olarak daha fazla ön plana çıkan firmaların Pahalı Modelleri yerine son dönemde Performans- Fiyat odaklı firmaların ürünleri daha fazla satmaya başlamış durumda.

Ülkemizde Fly, General Mobile, Casper, Reeder, Dark, Huawei, Vodafone, Turkcell, Avea vs. gibi firmaların ürünlerinin ne denli rağbet gördüğü ortada.

Çin Pazarında ise ülkemizde satışı dahi olmayan One Plus, Xiaomi, Meizu, ZTE ve daha birçok firmanın ürünleri pazardaki rakipleri yok etmek üzere ürün çıkarıyor.

Bu durumda Pahalı Ürün Satan firmaların olumsuz etkilenmesine sebep oluyor.

Samsung Her Galaxy S Serisinde Kan Kaybediyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5 Yorum

 1. 4 Mart 2016, 21:36

  Bana Kalırsa samsung Olarak en iyi telefon note serisi.

 2. 14 Ocak 2015, 15:48

  Güzel bir yazı olmuş düşüncelerinize harfiyen katılıyorum

 3. 2 Aralık 2014, 23:46

  aslında kabak tadı verdi demek daha doğru. Şarj problemini halledemedikten sonra saçma sapan özellik eklemenin anlamı yok

 4. 1 Aralık 2014, 17:14

  galaxy serileri için gerçekten güzel bir makale teşekkürler faydalı bilgiler için.

 5. 1 Aralık 2014, 12:49

  samsung kan kaybediyor. çok iyi başladılar ama rakipler arttı