Ürünün Servisten Gelmesinden Sonra Gönderilen “IMEI Numaranız Kayıt Dışıdır” Mesajının Çözümü

Ürünün Servisten Gelmesinden Sonra Gönderilen “IMEI Numaranız Kayıt Dışıdır” Mesajının Çözümü

Satın aldığınız bir ürünün Yetkili Teknik Servise gönderdikten sonra telefonunuza “IMEI Numaranız Kayıt Dışıdır, 120 Gün İçinde Kapanacaktır” diye bir mesaj geldi ise dert etmenize gerek yok. Kolaylıkla çözebilirsiniz bu durumu.yorumlar.net

Satın aldığınız bir ürünün Yetkili Teknik Servise gönderdikten sonra telefonunuza “IMEI Numaranız Kayıt Dışıdır, 120 Gün İçinde Kapanacaktır” diye bir mesaj geldi ise dert etmenize gerek yok. Kolaylıkla çözebilirsiniz bu durumu.

Bu sorun genellikle ürünlerin servise girdikten sonra Ana Kartı ile alakalı bir işlem yapılması sonrasında ortaya çıkmaktadır.

Ana Kart üzerinde yapılan değişim veya tamiratlar cihazın IMEI Kodunun değişmesine sebep olmaktadır.

Ancak servisler bu işlemin bir sonraki adımı olan Yeni IMEI Kodunu BTK’ya bildirmekte bazen gecikmekte bazen ise unutmaktadırlar.

Bundan ötürü de bu şekilde bir SMS gelmektedir.

 

Akıllı Telefonlar ve IMEI Sorunu
Akıllı Telefon

 

SMS Geldikten Sonra Ne Yapmanız Gerek?

Tarafınıza bu şekilde bir SMS geldi ise işlemi yapan Servis Noktası ya da aracılık yapan Satış Noktası ile irtibata geçmeniz gerekiyor.

Bu noktalara gidip durumunuzu ilettiğiniz taktirde Servis Firması üzerinden BTK’ya yeni IMEI Kodunun bildirildiği bir süreç başlatılacaktır.

Bu süreç ortalama 2-3 gün içinde sonuçlanacak ve telefonunuza gelen sms geçerliliğini yitirecektir.

 

IMEI Kodu Nerede Yer Alır

 

Nasıl Bir SMS Geliyor?

Genellikle kullanıcılara BTK tarafından gönderilen SMS şu şekildedir.

“1234567890 IMEI nolu cihaz KAYIT DIŞI dır, 120 gün içinde kapatılacaktır, satın aldığınız yere başvurunuz veya cihazınızı kaydettiriniz”

Bu SMS bazen küçük değişimler gösterebilir. Ancak temel kurgu bu şekildedir.

Bu tarz bir SMS geldi ise Arıza Formuna bir bakmanız da fayda vardır. Arıza Formunun üstüne eklenen YENİ IMEI Kodunuz uyumlu ise sorunun kaynağı servisin sizin bilgilerinizi iletmemesi ya da BTK tarafının bu verileri güncellememesidir.

Bu sebeple de kısa sürede Servis Noktası ya da aracılık yapan Satış Noktasına bilgi vermeniz gerekecektir.

 

Akıllı Telefonlar
Akıllı Telefonlar

 

Yasal Olmayan Müdahaleler

Eğer cihazı servis noktası dışında bir yerde tamir ettirdi iseniz bu durumda bu noktaya gitmeniz gerekecektir.

Eğer cihazınıza Sahte IMEI Kodu eklettirdi iseniz bu durumda yapacak bir şey yok. Yeniden IMEI Kodu eklettirmeniz gerekecektir. Ama bu işlemin YASAL OLMADIĞINI belirtelim.

Bu tarz işlemler için size servis ve BTK’nın pek fazla destek sunmayacağını bilmenizi isteriz.

Yaşadığınız diğer sorunları YORUM Kısmından bizlere sorabilirsiniz. Elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyor olacağız.

  Yurt Dışında Yaşayanlara BTK'dan IMEI Kayıt Kolaylığı ve Harç Muafiyeti
iPhone Hafızada Yer Açma

YAZAR HAKKINDA

Cepseyir Teknoloji Dünyası
Cepseyir Teknoloji Dünyası Çeşitli sektörlerde içerik yazarı olarak hizmet verdikten sonra, teknoloji ve mobil dünyasındaki haberleri okuyuculara ulaştırmak için çalışmaktadır.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

62 yorum

 1. Merhaba ikinci el iPhone 6s aldım bugün bana telefonunuz 30 gün içinde kapanacaktır diye bir mesaj geldi fakat gelen imei telefondaki ve faturadaki imeinden farklı telefon ve fatura imei doğru e devlet üzerinden sorgulattıgımda cihazınız kayıtlı diyo gelen bana mesajla gelen imei sorgulatıyorum eksik imei numarası sorgulamıyor şimdi bu gelen mesaj sahte olabilirimi

  • Muhtemelen daha önce kullandığınız bir telefon için gelmiştir. Mevcut cihazda *#06# yapınca çıkan IMEI kodu ile SMS’deki kod uyuşmuyor ise sorun yok demektir.

 2. Delta servis cihaza fatura olmadığı için bukamayacaklarini söylediler fatura yok şimdi ben ne yapacağım cihazın 7 ay garantisi de var

  • Ürünü satın aldığınız kişi ile irtibata geçip Faturayı elde etmeyi deneyin. Bir seçenek olarak. Aksi durumda Delta Servis ile sorunu çözmeniz lazım.

 3. Merhaba ikinci el bir s7 edge cihaz aldım bugün bana yasal uyarı başlığı altında klonlanmis imei 30 gün içinde kapanacak mesajı geldi cihaz delta services garantisi altında daha önce anakart değişimi yapilmis arka kapakla cihaz içindeki imei aynı değil(anakart değiştiği icin) kapakta yazan eski imei sıkıntısız. cihazın garantisi devam ediyor kutusu var ve kutu üzerinde eski imei yazılı (arka kapakla aynı imei) yalnız fatura yok ne yapmam lazim

  • Delta Servis ile konuyu görüşün. Onlarda kayıt vardır muhtemelen. İşlemleri onlar yaptıracak zaten.

  • Delta servis cihazın faturası olmadan işlem yapamayız diye mail attı resmen komedi bütün kayıtlar sistemde olmasına rağmen şuan mağdur ediliyorum.

  • Muhtemelen cihazın çalınmış olma ihtimaline karşın alınan bir önlem.
   Ürünü satın aldığınız kişi ile irtibata geçip Faturayı elde etmeyi deneyin. Bir seçenek olarak.

 4. Garanti kapsaminda anakart degisimi yapildi.imei degisti.telefonuma mesaj geldi.imei kayitli degil 120 gun sonra kapanacak diye.kayit icin ne yamsliyim

  • Gelen IMEI Mesajına bakın. Şuan kullanılan IMEI olmayabilir. Eski IMEI sistemden düşüldü ise onun SMS’i gelmiş olabilir.
   Eğer cihazda *#06# yapınca SMS’deki IMEI çıkıyorsa bu durumda Servis ile irtibata geçin. Kayıt işlemini kontrol etsinler.

 5. Telefonumu servise gonderdim. Suan gecici olarak baska bir telefon kullaniyorum. Servise gonderdigim telefon hala serviste tamir surecindeyken bana da boyle bir mesaj geldi. Mesajdaki imei numarasi servisteki telefonumun imei numarasi ile ayni. Bu durumda simdi ne olacak bir sorun olur mu ya da ne yapmam gerekiyor. Cevaplarsaniz memnun olurum. İyi gunler

  • Cihaz muhtemelen serviste Anakart Değişimi yapıldığı için BTK üzerinden eski IMEI Numarası iptal edilmiş. Servisten ürün gelince IMEI Kodunu e-devlet üzerinden kontrol edin. Kayıtlı görünüyorsa sorun yok. Ama servisten gelen Anakart Değişim Belgesini kesinlikle saklayın.

 6. Bende aynı şekilde mesaj aldım ımeı numarası yazıyor ve 120 gün sonra telefonunuz kapanacaktır diye , hemen apple servisi aradım kuşkulanmamam gerektiğini söylediler aradan 3 saat geçti ve yine mesaj geldi bu sefer baska bi ımeı numarası yazıyo 120 gün sonra kapanacaktır siye anlmadım neden böyle birşey oluyor.

  • Daha önce kullandığınız telefonların IMIE Kodları olabilir. Kendi telefonunuz ile eşleşmiyorsa sorun yok demektir.

 7. Merhaba;10 gün önce ikin el bir iPhone 6s aldım ardından mesaj ile sorgulattım kayıtlı olduğunu gördüm fakat anakart degişikliği olduguda ögrendim ardından genpa nın servisine götürüp sorgulattım kayıtlı olduğunu Ağustos ayına kadar garati içi olduğunu söylediler faturada yazan imei ile. Telefonda kayıtlı imei farklıydı.bugün mesaj aldım anakart değişikliğinden önceki imei ait telefonunz 3 ayda kapanacak diye yardımcı olurmusnuz

  • Sıkıntı yok. Ana kart değişiminden önceki IMEI Kodu zaten işlem dışı. Şuan ki IMEI Kodu aktif ise sorun yok sizin adınıza. Anakart Değişim evrağını aldıysanız zaten hiç sorun olmaz. Genpa da zaten garanti bilgisini vermiş. Meraklanmayın

 8. Merhaba geçen ay batarya değişimi yaptım. Servis yeri değil ama güvenilir bir yer. Bugün mesaj geldi *** IMEI kayıt dışı oldugundan 25.05.2018 tarihinde kapatılacaktır. Mesajda gelen IMEI ile *#06# eslwsiyor. E devlette anakart değişikliği ile kullanım dışı kaldı diyor. Numaralar aynı .sıkıntı nedir. ?

  • Kutusu ve Faturası duruyor ise SMS deki IMEI Kodunu – Telefondaki IMEI Kodunu ve Faturadaki IMEI Kodunu eşleştirin. Aynı ise sorun üretici kaynaklı olabilir.
   Faturadaki farklı ise bu durumda servis size yanlış bir cihaz vermiş olabilir veya anakart değişimi yapmış olabilir. Onunla bir görüşün.

 9. Herhangi bir yere başvurmasam bir sorun olur mu telefonunu çöpe çıkması önemli değil zaten eski bir telefon

  • Olmaz. Klonlama yapan cihazda sizin cihazda kapanır kullanıma. Olay sonuçlanmış olur.

 10. Kullandığımız telefona(telefonu kendimiz almadık tanıdığımızın almıştı) “…..IMEI nolu cihaz klon olarak tespit edildiği için 31/01/2018 tarihinde kullanım dışı kalacaktır. Lütfen satın aldığınız yere başvurunuz” diye mesaj geldi şimdi ne yapmam gerekiyor, bu durum herhangi bir yasal sorun oluşturur mu?

  • Telefon kapanır. Başka bir yasal durum ortaya çıkmaz. Kullanmayacaksanız bırakın kapansın. Kullanacaksanız Faturası ile başvuru yapmanız lazım

 11. Merhabalar,ben bundan 7 8 ay önce Istanbulda oturuyordum ve anneme ikinci el bir telefon almıştık. Daha sonra şehir değişikliğiyle taşındık ve ben yeni taşındığım yerde annemle telefonları değiştirdim ve hattımı annemin o telefonuna taktım. Annemde bendeki telefonu kullanıyordu. Bir kaç gün önce kullandığım telefon kırıldı ve ben anneme verdiğim telefonu geri alıp onu kullanmaya başladım. Az önce de bana gönderilen mesajda yazan imei numarası annemin istanbuldan aldığımız kırılan telefonuna ait. Ne yapabilirim ve neden bu mesaj benim hattıma geliyor?

  • O telefonu kullanan numaralardan sisteme en son kayıt olana gidiyor SMS. O sebeple size gelmiş olabilir. Son olarak sizin numara kaldığı için.

  • Sizin IMEI Kodunuz ile Mevcut Kodunuz nasıl farklı. Biraz daha detay verirseniz yardımcı olabiliriz.

 12. Merhaba, n11den aldigim telefon icin ayni problemi yasadim. Fakat daha yeni aldim hani bir servise falan da gitmedi telefon. Kontrol ettim imei no tutuyor. Yardimci olursaniz sevinirim

  • Ürünü almış olduğunuz firma kayıt işlemini yapmamış olabilir. Firma ile irtibata geçmeniz lazım.

 13. Merhaba ben yurt dışından gelen telefonumu yasal olarak pasaportla kaydettim fakat bir mesaj geldi kaydını yaptırmadığınız için kapanacaktır diye… sorguladığımda telefon kayıtlı çıkıyor

  • BTK ile bir görüşün. Durumu izah edin. Kontrol etsinler. SMS yanlış gelmiş olabilir veya başka sorun olabilir.

 14. ….. IMEI No’lu cihaz kayit disi oldugu icin 17/02/2018 tarihinde kullanim disi kalacaktir. Lutfen satin aldiginiz yere basvurunuz.B001 bu no *#06# de çıkan no ile uyuşmuyor ama mesajda gönderilen no sorguladıgımda kullandığım cihaz cıkıhor anlamadım..

  • Uyuşmuyor derken son 1-2 hanesi mi uyulmuyor. Daha önce aynı marka ve model cihaz kullandınız mı? Bu detaylar da önemli. Bir önceki ana kartın IMIE Kodu olabilir. Ona da bir bakın Öyle ise sorun yok.

 15. iphone 6 plus telefonu değişim cihazı olarak satın aldım 14 gündür kapalıydı imei kapandı.Sms gelmişti kayıt dışı diye.Apple ile görüştüm değişim belgesi olmadan açamayız dediler.değişim belgesi yoktur.telefon dün kendiliğinden açıldı.ve halen kayıtdışı ibaresi var btk da nolcak şimdi

  • Aldığınız yer ile görüşün. Değişim Belgesi vermiş olması lazım firmanın o kişi veya noktaya. Aksi durumda cihaz yeniden kapanacaktır ve çöp olacaktır. Yada bir pasaport bulup kayıt yaptırmanız gerekecektir.

  • hocam aldığım yerde de değişim belgesi yok diyor temin edemiyor nolcak böyle

  • Bu durumda ya bir Pasaport ile cihaza IMEI Kaydı yapacaksınız yada cihazı dolaba süs olarak koyacaksınız.

  • Yurt içi iPhone nedir tam anlamadım. Türkiye’den alınan bir cihaz ise IMEI Kaydı vardır. Klonlanma vs. oldu ise Faturası ile işlem yapabilirsiniz. O da yoksa bu durumda IMEI Kaydı yapabilirsiniz ama daha önce klonlandığı için yeniden sorun yaşayacaktır. Çünkü aynı anda yine 2 cihaz tarafından kullanılıyor olacak.

 16. Merhaba hocam iphone 6 plus telefonu değişim cihazı olarak satın aldım 14 gündür kapalıydı imei kapandı.Sms gelmişti kayıt dışı diye.Apple ile görüştüm değişim belgesi olmadan açamayız dediler.değişim belgesi yoktur.telefon dün kendiliğinden açıldı.ve halen kayıtdışı ibaresi var btk da nolcak şimdi

  • Değişim belgesine erişim sağlamanız lazım yada cihaza pasaport kaydı yaptırmanız lazım. Yoksa çöpe çıkacaktır.

 17. Xxxccxxx IMEI nolu cihaz klonlu listesinde olduğu için 30.01.2018 de kullanım dışı bırakılacaktır. Diye bir mesaj geldi ne yapmam lazım

  • *#06# yapın ve telefondaki IMEI Koduna bakın. Kodlar eşleşiyor ise Teknik Servis ile görüşün.

  • Kod eslesiyor fakat eksik rakamları var yalnız benim telefonum ikinci el o zaman ne yapmam lazım yardımcı olursanız sevinirim şimdiden çok teşekkür ederim

  • Ürünü satın aldığınıza dair bir evrak vs. var mı? Sözleşme – Fatura falan. En kötü aldığınız yere gidebilirsiniz. Ama işiniz epey zor. Cihazla alakalı Fatura gibi bir belgeye ihtiyaç var.

 18. bnm telefona yasal uyarı olarak 120 gün içinde telefonunuz kapanacaktır diye ama yazdıkları imei no 14 haneli bnm telefonumdaki 15 haneli son numarası yazmıyor bana gönderdikleri mesajda yardımcı olur musunuz

  • Kalan 14 hane uyuyorsa son hanenin bir önemi olmayacaktır. Servisten gelen bir cihazda ortaya çıktı ise bu sorun servis ile bir görüşün.

 19. ya ben telefonu elden aldım yani ikinci el bi satış firmasından yada telefoncudan almadm belittiğiniz mesajın ’30 gün içinde kapatılacaktır’mesajı geldi en yakınımdaki telefoncuya götürdüm pasaport lazım yada aldığınız yere götürün dedi bizde herangi biyereden temin etmediğimiz için ne yapacağımızı bilmiyoruz bi yardımcı olursanız gercekten tesekkür ederiz

  • Ürünü satın aldığınız kişi size Fatura – Kutu vs. vermedi mi? Sonuçta ürünün alındığı bir nokta olması lazım. Eğer elinizde Fatura yoksa bu durumda sıkıntı büyük. Pasaport ile kayıt işlemi yapmanız gerekecek veya cihazı yok saymanız. Fatura varsa ilgili ürünün servis noktasına başvuru yapmanız yeterli olacaktır.

 20. Esselamü aleyküm benim telefonuma bu sabah 08:05 de yasal uyarı olarak …….Imei nolu cihaz kayıt dışıdır, 60 gün içinde kapatılacaktır, satın aldığınız yere başvurunuz diye bir mesaj geldi. Ama işin diğer yanı şu telefonuma mesaj ile gelen imei numarası benim telefonumla eşleşmiyor. Benim telefonumdaki farklı bu mesajdaki farklı. Hem telefonumun arka kısmındaki imei ile kendim imei sorgulama yapmam sonrası çıkan imeiler uyumlu. Bu mesaj ile benimki eşleşmiyor olması benim için umursamamam gerektiğini anlamınamı gelir.

  • Eğer şuan ki cihazla IMEI Uyuşmuyorsa o zaman sorun yok. Eski cihazlarınızdan birisi için de gelmiş olabilir birisi şaka yapmışta olabilir
   .

  • Teşekkür ederim mesajın gönderen kısmı YASAL UYARI diye yazıyor. Dediğim gibi eşleşmiyor. Teşekkür ederim yardımcı olduğunuz için. Allah razı olsun.

  • s.a. aynı durum benim için de söz konusu. gelen imei 14 hane ve hiçbir rakam yanyana uymuyor. telefonumu servise vermiştim. iki kere ana kartı değişti. acaba eski imei numaraları ile ilgili bir durum mu yoksa telefonum kapanacak mı? sizin telefonda kapanma felan olmadı değil mi inş.?

  • IMEI Kodu mevcut kod ile uyumlu değilse sıkıntı yok. Daha önce o hat ile kullandığınız herhangi bir cihaz için gelmiş olabilir.

 21. Telefonumu yurt dışı cihaz aldım garantinin internet bankacılığından telefonumun ime kodu girerek ödeme yaptım yalnız 1 ay sonra bana yasal uyarı diye mesaj geldi 30 gün içerisinde ödeme yapmazsanız telefonunuz kapanacak diye gelene mesaj geldi gelen mesajda imei 14 rakam dı benim telefonumda 15 rakam olarak gösteriyor napmam lazom

 22. Samsung Avcılar Ekmen serviste değişen ana kart sonrası bahsettiğiniz sms gelmeye başladı. O günden itibaren Samsung’u arayıp durumu bildirdik ve çözüm istedik ancak 3 ay sonra hiçbir işlem yapmadıkları anlaşıldı çünkü cihaz kapandı. 15 günlük yoğun bir şikayet, talep ve görüşme yağmuru neticesi cihaz açıldı ancak 1 ay sonra aynı sms gelmeye devam etti ve en son 20 gün önce cihaz yine kapandı. Halen kapalı ve biz her gün samsung müşteri hizmetleriyle cebelleşerek çözüm bekliyoruz. Bize dedikleri sadece beklememiz gerektiği. Keşke dediğiniz gibi 2-3 günde çözülebilecek bir sorun olsaydı. Gerçekten insanı mağdur etmekte üzerlerine yok.
  Önerebileceğiniz bir şey var mıdır?

  • Sürecin takibini BTK üzerinden yapmayı deneyin derim bir de. Samsung diğer cephede işlemleri yaparken BTK ile görüşüp konuyu izah edin. belki bir çözüm üretebilirler.

  • BTK’yı da aradık tabii ki. Onlar, tüketiciye direkt bilgi veremeyeceklerini, süreci Samsung’dan takip etmemiz gerektiğini söylediler.

  • Bu durumda sık sık Samsung ve Servis ile görüşüp sıkıştırmanız lazım. Süreci hızlandırmaları adına.

 23. Kolay gelsin. Bugün bana saat 15:30 suların da mesaj geldi. Telefonunuz 120 gün sonra kapatılacaktır diye. Ben telefonu apple merkeze gönderdim. Sıkıntı ney anlamadım bu formu okuyana kadar kafayı yicektim. Apple merkezi mi aramam gerek?

 24. mrblar ben telefonumu 9 ay önce yurt dışindan aldim ve pasaporta para yatırıp kayıt ettirdim ve 2 ay önce ekranı kirildigi icin yurt disida tekrat tamir ettirdim ve telefonum turkiyeye geldi ve xxxccxx imei nolu cohaz kayit disidir 30 gun icinde kapatilacaktir satin aldiginiz yere basvuri yaziyor satin aldigim yere gidemem su an ne yapmam gerekiyor

  • Yurtdışından cihazı tamir ettirdiğinize dair bir servis evrağı vs. almadınız mı? Ürünle alakalı bir evrak vs. varsa BTK ile irtibata geçebilirsiniz. Ama hiçbir evrak yoksa ve size bir evrak verilemiyorsa o zaman farklı bir pasaportla yeniden kayıt işlemi yapılmak zorunda.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Marka Tescil
Marka Tescil
 • YORUM
Dost Siteler
DMCA.com Protection Status