Ürünün Servisten Gelmesinden Sonra Gönderilen “IMEI Numaranız Kayıt Dışıdır” Mesajının Çözümü

Ürünün Servisten Gelmesinden Sonra Gönderilen “IMEI Numaranız Kayıt Dışıdır” Mesajının Çözümü

Satın aldığınız bir ürünün Yetkili Teknik Servise gönderdikten sonra telefonunuza “IMEI Numaranız Kayıt Dışıdır, 120 Gün İçinde Kapanacaktır” diye bir mesaj geldi ise dert etmenize gerek yok. Kolaylıkla çözebilirsiniz bu durumu.


Satın aldığınız bir ürünün Yetkili Teknik Servise gönderdikten sonra telefonunuza “IMEI Numaranız Kayıt Dışıdır, 120 Gün İçinde Kapanacaktır” diye bir mesaj geldi ise dert etmenize gerek yok. Kolaylıkla çözebilirsiniz bu durumu.

Bu sorun genellikle ürünlerin servise girdikten sonra Ana Kartı ile alakalı bir işlem yapılması sonrasında ortaya çıkmaktadır.

Ana Kart üzerinde yapılan değişim veya tamiratlar cihazın IMEI Kodunun değişmesine sebep olmaktadır.

Ancak servisler bu işlemin bir sonraki adımı olan Yeni IMEI Kodunu BTK’ya bildirmekte bazen gecikmekte bazen ise unutmaktadırlar.

Bundan ötürü de bu şekilde bir SMS gelmektedir.

 

Akıllı Telefonlar ve IMEI Sorunu
Akıllı Telefon

 

SMS Geldikten Sonra Ne Yapmanız Gerek?

Tarafınıza bu şekilde bir SMS geldi ise işlemi yapan Servis Noktası ya da aracılık yapan Satış Noktası ile irtibata geçmeniz gerekiyor.

  Yurt Dışında Yaşayanlara BTK'dan IMEI Kayıt Kolaylığı ve Harç Muafiyeti

Bu noktalara gidip durumunuzu ilettiğiniz taktirde Servis Firması üzerinden BTK’ya yeni IMEI Kodunun bildirildiği bir süreç başlatılacaktır.

Bu süreç ortalama 2-3 gün içinde sonuçlanacak ve telefonunuza gelen sms geçerliliğini yitirecektir.

 

IMEI Kodu Nerede Yer Alır

 

Nasıl Bir SMS Geliyor?

Genellikle kullanıcılara BTK tarafından gönderilen SMS şu şekildedir.

“1234567890 IMEI nolu cihaz KAYIT DIŞI dır, 120 gün içinde kapatılacaktır, satın aldığınız yere başvurunuz veya cihazınızı kaydettiriniz”

Bu SMS bazen küçük değişimler gösterebilir. Ancak temel kurgu bu şekildedir.

Bu tarz bir SMS geldi ise Arıza Formuna bir bakmanız da fayda vardır. Arıza Formunun üstüne eklenen YENİ IMEI Kodunuz uyumlu ise sorunun kaynağı servisin sizin bilgilerinizi iletmemesi ya da BTK tarafının bu verileri güncellememesidir.

  Yurt Dışında Yaşayanlara BTK'dan IMEI Kayıt Kolaylığı ve Harç Muafiyeti

Bu sebeple de kısa sürede Servis Noktası ya da aracılık yapan Satış Noktasına bilgi vermeniz gerekecektir.

 

Akıllı Telefonlar
Akıllı Telefonlar

 

Yasal Olmayan Müdahaleler

Eğer cihazı servis noktası dışında bir yerde tamir ettirdi iseniz bu durumda bu noktaya gitmeniz gerekecektir.

Eğer cihazınıza Sahte IMEI Kodu eklettirdi iseniz bu durumda yapacak bir şey yok. Yeniden IMEI Kodu eklettirmeniz gerekecektir. Ama bu işlemin YASAL OLMADIĞINI belirtelim.

Bu tarz işlemler için size servis ve BTK’nın pek fazla destek sunmayacağını bilmenizi isteriz.

Yaşadığınız diğer sorunları YORUM Kısmından bizlere sorabilirsiniz. Elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyor olacağız.


Sosyal Medyada Paylaşın:

98 yorum

 1. Benim cihazım bozuldu ve yeni bir cihaz verildi bana garanti kapsamında Appledan aynı mesaj banada geldi ımeı numarası mesajdakiyle aynı ne yapmam gerekli

  • Apple Müşteri Hizmetlerini arayıp yada işlemi yapan Servis Noktasını arayıp bilgi verin. Muhtemelen yedek cihazların kaydı tamamlanmamış. Onlar işlemleri tamamlarlar.

 2. Garanti kapsamında telefonum servise gitti anakart değişti,kayıt edilmemiş,yasal süreç baslatabilme hakkım varmı.

  • Kayıt edilmemiş ise ilgili servis ile görüşüp durumu iletmeniz lazım. Yasal işlem başlatmanızın bir anlamı olmayacaktır. Firma size tamir etmiyorum dememiş. Sadece kayıt bilgilendirmesi ya gönderilmemiş yada BTK tarafından geç işleme alınmış

 3. 3592*********** IMEI nolu cihaz KAYIT DISI dir, 120 gun icinde kapatilacaktir, satin aldiginiz yere basvurunuz veya cihazinizi kaydettiriniz.telefonu ilk aldigimizda da boyle mesaj geliyordu aradan 120 gun geçti telefonda yalnizca acil aramalar yaziyordu arama falan yapamiyordum sonra karti sim 2 ye taktim calisti ve iki gün sonra bidaha mesaj geldi ayni mesaj

  • Çift sim kartlı bir cihaz kullanıyorsunuz. İlk olarak Sim 1 kısmını kullanmaya başladınız. 120 gün içinde kayıt işlemi yapmadığınız için Sim 1 kapandı. Sizde Sim 2 kısmına geçtiniz. Bu seferde Sim 2 için süreç başladı. Muhtemelen 2-3 ay içerisinde Sim 2 kısmına da kapanacak.
   Yurtdışıdan son 2 3 ay içerisinde gelmiş ve daha önce 2 sene içinde telefon kaydı yapılmamış bir pasaport ile kayıt işlemi yapıp iki sim girişinin de IMEI Kayıt işlemini e-devlet üzerinden yapın. 12 saate sim girişleri kullanıma açılır.

 4. Merhabalar. Yabancı bir arkadasım bana yurtdısından almıs oldugu telefonunu hediye etti. IMEI ve 120 gun icinde kapatılma ile ilgili mesajı alıyorum. Benim yakın zamanda yurtdısına giris cıkısım soz konusu degil; pasaportumun suresi de dolmus durumda. Ne yapabilirim?

 5. Merhaba. Telefonumu yaklaşık 3hafta önce garantiye gönerdim dün elime ulaştı ve ertesi gün ******** imei nolu cihaz kayıt dışıdır 120 gün sonra kapanacak satın aldığınız yere başvurunuz diye , bir mesaj geldi.(Telefonu teknosadan aldım)

  • Muhtemelen Anakart Değişimi yapıldı. Telefondan *#06# yapın ve SMS ile karşılaştırın. Aynı ise servis ile görüşün. Değil ise sorun yok. Zaten size verilen evrakta Anakart Değişim Evrağı vardır.

 6. Merhaba. Teiefonumu yaklaşık 3hafta önce garantiye gönerdim dün elime ulaştı ve ertesi gün ******** imei nolu cihaz kayıt dışıdır 120 gğn sonra kapanacak satın aldığınız yere başvurunuz diye bir mesaj geldi.(Telefonu teknosadan aldım)

  • Muhtemelen Anakart Değişimi yapıldı. Telefondan *#06# yapın ve SMS ile karşılaştırın. Aynı ise servis ile görüşün. Değil ise sorun yok. Zaten size verilen evrakta Anakart Değişim Evrağı vardır.

 7. Telefonu yeni aldım garantisi yok sanirim yurtdışından kacak gelmis ama orjinal ve soyle bir sms geldi fakar sms ile telefonun imei uyusmuyor bir sorun olurmu. ……………….. ımeı nolu cihaz kayıt dışı olduğu için 04/08/2018 tarihinde kullanım dışı kalacaktır. Lütfen satın aldığınız yere başvurunuz.

  • Şuan ki cihazın IMEI si ile uyuşmuyor ise sorun yok.
   Eski bir telefonunuz için gelmiş olabilir.

 8. Telefonumu garantiye yolladım geldiğinde yenisini yollamışlar yenisiyle değiştirilmiştir yazıyor 120 gün sonra kapatılacaktır diye aynı mesaj geldi bugün ne yapmalıyım

  • IMEI Kodunu kontrol edin. Eski cihazın IMEI Kodu için SMS gelmiş olabilir. Elinizdeki cihaz ile SMS deki IMEI kodu eşleşiyorsa ilgili telefonun müşteri hizmetleri ile görüşün.

 9. Telefon garantideyken ……imel nolu cihazınız kayıt dışıdır diye bir mesaj geldi telefon yenisiyle değiştiği içinmidir yoksa tamirmi

  • Anakart değişimi yapılmış muhtemelen. Değişim yapılsa IMIE kodu ile alakalı SMS gelmezdi. Tamir edilmiş.

 10. Lumia 950xl telefonumu yetkili bir firmadan aldım, 2 sene sonra anakart arızası yaşadım, orginal ana kart siparişi verdim. Bu anakartı kendim taktım, hani batarya alıp taktığınız gibi bir iş bu, öyle uzay ortamında bir iş değilki servise götüreyim. Aslında yetkili servise de öncesinde başvurdum, o cihazın anakartı elimizde bulunmuyor maalesef dediler. Şimdi, btk benden ne istiyor. Eski anakart da yeni anakart da elimde. Yeni anakart kaçak değil, sadece kayıtlı değil ama neden bu iş illede yetkili serviste olacak, amaç ne…eski imei.yi bloke etmiyor mu, eski imei.nin şahsına ait cep telefonunda kayıtlı olduğunu görmüyor mu, btk.yı aradım. Bana söyledikleri, vergi dairesinde vergisini ödeyeceksin şeklinde oldu, yeni telefon almadım ki…

  • Bunu yasal olarak Teknik Servislerin yapması gerek. Yasa bunu gerektiriyor. Aksi durumda Pasaport üzerinden yeniden harç ödemesi yaparak kayıt işlemi yapmanız gerek. Anakartı alıp yine serviste taktırsa idiniz yine sorun olmazdı. Devlet bireyleri değil bu konuda kurumları dikkate alıyor.

 11. lg stlus 3 cihazımı servise verdim dün geldi bugün ise ……imei nolu cihanız kayıt dışıdır 09052018 tarihinde kapanacaktır bayinize başvurunuz diye bi fikriniz varmıdır

  • Anakart değişimi yapıldı muhtemelen. Servis formuna bakın.
   Telefondan *#06# yapıp gelen SMS ile karşılaştırın. Muhtemelen anakart değişimi sonrasında eski IMEI için gelmiştir.

 12. İyi calısmalar ıphone cihazımı servise gönderdim yapılıp sıfır gbı geldı sonra hattımı taktığım da okumadı ve imei numarasını sorgulattıgımda anakart degısıkligı sebebiyle kayıt dısı yazıyor faturalar elimde tamir ıslemı formları falanda var o zamandan buzamana hiç bi işlem yapmadım 1 senedır boyle duruyor cıhaz ne yapmaloyım

  • Direkt olarak Apple firmasını arayın. Durumu izah edin.
   Üzerinden çok zaman geçmiş ama yardımcı olacaklardır size.

 13. Merhaba,

  “1234567890 IMEI nolu cihaz KAYIT DIŞI dır, 120 gün içinde kapatılacaktır, satın aldığınız yere başvurunuz veya cihazınızı kaydettiriniz”

  SMS i bana da geldi. Cihazımı yurtdışından getirtip gerekli kayıt işlemlerini yaptırmıştım. Cihazım bozulduktan sonra anakartını değiştirdik ancak IMEI nosunu değiştirmedik. Yani normal şartlarda yaptırdığım kaydın korunması gerekiyor.

  Bu durumda ne yapmam gerekir.

  Teşekkürler,

  • Anakart değiştiği zaman IMEI Kodu otomatik olarak değişir diye biliyorum ben. Anakart değişimi ile alakalı olarak elinizde bir resmi belge var mı. Servis evrağı vs.
   Bu durumda BTK ile görüşüp kaydı yeni IMEI Koduna aktarabiliyorsunuz.

 14. Merhaba iphone 7 plus aldım telefoncudan degişim cihazıydı bugun bırden sebeke gıttı imei kayıtlı degıl dedı degısımle alakalı kagıt vermişti satan kişi onu kaybettım nasıl duzeltebilirim bu sorunu yardımcı olurmusunuz acaba

  • Fatura, Değişim Evrağı vs. hiçbir şey yoksa işiniz zor. Servis ile bir görüşün. Şansınızı deneyin.

 15. Telefonuma bu mesaj geldi bu sorunu nasıl çözebilirsiniz 35904105700040 IMEI numarasi KLONLANMISTIR, cihaz 30 gun icinde kapatilacaktir, satin aldiginiz yere basvurunuz.

  • Telefonunuzda *#06# yapıp IMEI Koduna bakın. Aynı ise sorun var demektir. Farklı ise muhtemelen eski bir cihazınız için gelmiştir.
   Telefondaki IMEI Kodu ile SMS’deki IMEI kodu aynı ise Faturanızla beraber ürünü aldığınız yere yada servisine başvuru yapın.

 16. Benim bir kaç ay önce iPhone 6S im çalındı savcılığa karakola başvurdum, bu gün …IMEI No’lu cihaz kayit disi oldugu icin … tarihinde kullanim disi kalacaktir. Lutfen satin aldiginiz yere basvurunuz.
  Diye mesaj geldi btk’dan sorguladım anakart değişimi nedeniyle kayıt dışı yazıyor bu cihazı bulabilirlermi, kendi apple hesabım falan açık değildi kutusunda sıfır cihaz sadece fatura var elimde?

  • Aslında bulunabilir. Ama bu tarz konulara ne kadar ağırlık veriliyor bilemiyorum.
   Anakart değişimi yapılmış ise bu kayıt Apple sistemlerinde mevcuttur. Buradan bir isme ulaşabilirsiniz belki.
   Size gelen SMS’i savcılığa ulaştırın dilerseniz.

 17. Arkadaşlar 2.el iphone 6 aldım.pasaport kaydı gerektiğini söylediler satarken.kontrolde yaptım e-devlette anakart değişikliği sebebiyle kayıt dışı cihaz diyor.arka kapakta yazan imei ise hala e devlette kayıtlı görünüyor.Satan kişiye tekrar ulaşamadım.Pasaport bulsak açılır mı ya da başka bir yolu varmı

  • İlgili cihazdaki anakart değişim işlemini kim yapmış. Yetkili servis tarafından yapıldı ise onlar tarafından verilen Anakart Değişim Belgesini BTK’ya ulaştırmanız durumunda yeni IMEI kodu aktife alınır.
   Eğer böyle bir imkan yoksa bu durumda Pasaport Kaydı ile işlem yapabilirsiniz.

  • Maalesef o bilgileri alabilmek için aradım satan kişiyi ama ulaşamadım.Eğer pasaport ile olabilirse oda işime yarar.çok teşekkür ederim.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
Marka Tescil
Marka Tescil
 • YORUM
Dost Siteler
DMCA.com Protection Status
afyon escort bayanlar atakum escort kuşadası escort bayanlar adana escort bayanlar masaj qizlar denizli escort bayanlar denizli eskort denizli escort bayanlar denizli escort bayanlar denizli escort bayanlar diyarbakır escort bayanlar diyarbakır escort bayanlar esenler escort manisa escort bayanlar bitlis escort bayanlar diyarbakır escort bayanlar duzce escort bayanlar denizli özel haber antep escort bayanlar canakkale escort bayanlar kayseri escort bayanlar tulindasgarden cicekmagazasi enucuzubizde istanbultabi denizlipanayir radarci greecescort diyarbakiremlak escort bodrumsmmm diyarbakirescortweb bodrum escort bayanlar