Telefon ve İnternet Faturalarına Üst Limit Uyarısı Hayata Geçiyor

Ay sonunda gelen beklenmedik miktarlardaki faturalardan bunalan kullanıcıya BTK el attı ve Fatura Üst Sınır Uygulamasını hayata geçirdi.

1 Temmuz 2013 tarihi ile hayata geçecek olan Fatura Üst Sınırı Uygulaması tüketicinin Cep Telefonu, Sabit Telefon, İnternet, Uydu-Kablo TV gibi alanlarda aldığı hizmet bedelinin 100 TL sınırını aşması durumunda kullanıcıya Ücretsiz Bilgi SMS’i gönderilmesini içeriyor.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım tarafından yapılan açıklamaya göre bu üst limit uygulaması sayesinde tüketici beklemediği bir fatura tutarı ile karşılaşmak durumunda kalmayacak, faturasının sınırları aşması durumunu takip edebilecek.

Fatura Üst Sınır Uygulaması 100 TL standart seviyeden uygulamaya girecek. Ancak Abone ve İşletme arasındaki sözleşmeye göre aşağı ya da yukarı yönlü hareket edebilecek. Yani bir abone sınırı 50 TL olarak belirleyebilirken diğeri 1000 TL olarak belirleyebilecek.

Yüksek Faturaya Fatura Üst Sınır Uyarısı
Yüksek Faturaya Fatura Üst Sınır Uyarısı

 

Abone sayısı 200.000 ve daha yukarıda olan firmaların uygulamak zorunda kalacağı Fatura Üst Sınır Uygulaması ile firmalara da ek bir mali yük getirilmiş olacak. Abonelere SMS ve Mail ile gönderilecek olan Üst Sınır Uyarıları büyük ihtimalle faturaların başka alanlarından tüketici üzerinden tahsil edilmeye çalışılacaktır.

1 Temmuz 2013 tarihinde başlayacak olan Fatura Üst Sınırı Uyarı Sistemi aboneler için iyi bir uygulama olacak gibi görünüyor. Ancak henüz firmalar tarafından abonelerine bu yönde bir çalışma yapıldığı bilgisi de sunulmamış durumda.

Yani sisteme dâhil olmak isteyen abone sayısının az tutulması için pek fazla bilgi verilmiyor gibi görünüyor. Ancak sistemin uygulamaya girmesi ile duyuru ve bilgi mesajlarının da gönderilmesi mecburi olacaktır diye düşünüyoruz.

Bakalım BTK tarafından başlatılan bu Fatura Üst Sınır Uygulaması ciddi anlamda istenmeyen faturaların önüne geçmeyi başarabilecek mi?

 

Telefon ve İnternet Faturalarına Üst Limit Uyarısı Hayata Geçiyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir