Türkiye’de e-Sim Teknolojisinde Son Aşamaya Gelindi

Yazı İçinde Bulabileceğiniz Bilgiler Neler?

Ülkemizde özellikle Apple cihazlarında karşımıza çıkan e-Sim Teknolojisinde artık son aşamaya gelindi. Çok kısa bir süre içerisinde e-Sim Teknolojisi Türk Operatörleri tarafından da kullanıma açılacak.

Henüz resmi olarak tarihler açıklanmadı ancak gelen sızıntı bilgilere göre BTK ve Operatörler süreçte artık son aşamaya gelmiş durumdalar.

Geçiş sürecinin başlaması ile birlikte ülkemizde şu aşamada satışta olan birçok Apple modelinde bulunan e-Sim Teknolojisi de otomatik olarak kullanılabilir hale gelecek.

Samsung Galaxy Gear serisi Sim Kartlı Akıllı Saat

e-Sim Teknolojisi Nedir? Hangi Avantajları Sunuyor?

e-Sim Teknolojisi günümüzde satışı yapılan reel sim kartları hayatımızdan kaldıran bir elektronik çözüm olarak ele alınabilir.

Cihaz içerisine yerleştirilen bir devre ile aslında Sim Kartların yapabildiği tüm işlemleri yapabilen e-Sim Teknolojisi sayesinde sim kart alma ve kullanma derdi ortadan kalkıyor.

e-Sim Teknolojisi sayesinde kartın kaybolması gibi bir durum ortadan kalkarken kart için ayrılan slot ve okuma haznesi de ortadan kalkacağı için cihazdaki kullanılabilir alan biraz daha artmış oluyor ve bu da özellikle batarya değerlerine yansıyor.

Ayrıca kullanılan Normal Sim Kart – Nano Sim Kart ve Mikro Sim Kart gibi farklı kart boyutları da artık tüketiciler için bir sorun halini almaktan çıkıyor.

e-Sim Teknolojisi ve Türkiye

 

e-Sim Nasıl Kullanılacak? Operatör Geçişleri Nasıl Olacak?

e-Sim Teknolojisi sayesinde artık cihazda bulunan e-Sim Ayarları sekmesi üzerinden operatörler arasında geçiş yapabilir, cihazınızda kullandığınız numaranızı anında değiştirebilirsiniz.

Bu sistem sayesinde örneğin 2 hattı bulunan bir kişi sim kartlarını yanında taşımak zorunda kalmayacağı için kartların kaybolması gibi bir sorunla da karşılaşmamış olacak.

e-Sim Teknolojisi sayesinde sadece birkaç tıklama ile kullandığı aynı yada farklı operatörlerde bulunan numaralar arasında saniyeler içinde geçiş yapabilecek.

Yine numara taşıma süreçlerinde de bir bayiye gidip Sim Kart alma derdi ortadan kalkacağı için Online Servisler üzerinden Numara Taşıma süreçlerine geçiş yapılabilecek.

Bu sayede günde yüzlerce kişinin girdiği Telefon Bayilerine gitmeden, evinizden yada işyerinizden hızlı bir şekilde Operatör Geçiş Sürecini başlatabileceksiniz.

Akıllı Telefon - Sim Kart

 

e-Sim İle Çift Hat Kullanabilecek miyim?

Gelişen e-Sim Teknolojisi artık buna müsaade ediyor. Örneğin günümüzde bir adet Normal Sim bir adette e-Sim teknolojisine sahip bir cihazda aynı anda iki sim kartla kullanım yapabiliyorsunuz.

e-Sim Teknolojisinin ülkemizdeki örnekleri olan iPhone XS, iPhone XS Max, iPhone XR ve daha sonra pazara sürülen modellerinde Nano Sim + e-Sim şeklinde olacak şekilde Çift Sim Kartla kullanım sağlayabiliyorsunuz.

İlerleyen dönemlerde e-Sim Teknolojisinin daha yaygın bir hal alması ile tek bir cihazda birden fazla e-Sim Teknolojisi kullanılarak Çift Sim veya 3 Simli cihazlarda pazara sunulacaktır.

Sim Kart

 

e-Sim İle Çift Hat Kullanabilecek miyim?

Bu teknoloji ile birlikte Reel Sim Kart modüllerinin kaldırılması birçok cihazda Sim Teknolojisine geçişi kolaylaştıracak.

IoT Teknolojileri ile birlikte yükselişte olan mobil internet bağlantısı talepleri de e-Sim sayesinde çok daha kolay bir şekilde çözülebilecek ve cihaz ayarlarına eklenecek birkaç özellik ve ana karta eklenecek bir e-Sim modülü ile tüm süreç tamamlanmış olacak.

Bunun yanında Sim Kart için ayrılan slotların kaldırılması ile suya ve toza dayanıklılık noktasında da firmalara daha fazla kolaylık sağlanacak. Artan depolama kapasiteleri ile birlikte yavaş yavaş Mikro SD Kart slotlarını kaldıran firmalar hızlı bir şekilde Sim Kart slotlarını da kaldıracaklar.

İlerleyen süreçte Şarj Girişlerinin de kaldırılması ve Kablosuz Şarj sürecine geçiş ile birlikte neredeyse özellikle Tablet ve Telefonlar başta olmak üzere birçok teknolojik cihazda reel bir giriş ve slot kalmamış olacak.

e-Sim Teknolojisi Nedir?

e-Sim Teknolojisi gerek Telefon ve Tablet PC gerek Bilgisayar gerekse de farklı birçok IoT cihazını Reel bir sim karta ihtiyaç duymadan, cihazın ana kartına eklenen bir modül üzerinden GSM Hattına bağlayan bir teknolojidir.

Türkiye’de e-Sim Teknolojisi Mevcut mu?

Hali hazırda Türkiye’de e-Sim Teknolojisi kullanılmamaktadır. Ancak BTK ve GSM Operatörleri bu süreçte son aşamaya gelmiş durumdalar. 2020 yılı içinde e-Sim Teknolojisi Türkiye’de de kullanıma sunulacaktır.

e-Sim İçin Bir Kart Alacak mıyım?

Hayır. e-Sim Destekli bir cihazınız varsa operatörünüzden e-Sim Hizmeti alma talebiniz yeterli olacaktır.

Bir Cihazda Birden Fazla e-Sim Kullanabilir miyim?

Eğer cihazınız destekliyorsa aynı anda birden fazla numaranızı e-Sim Sistemine tanımlayarak aynı anda 2 veya 3 sim kartınızı aktif olarak kullanabilirsiniz.

e-Sim Vodafone

e-Sim Teknolojisi Vodafone firması tarafından 2020 yılı içinde Türkiye’de aktif edilecektir.

e-Sim Turkcell

e-Sim Teknolojisi Turkcell firması tarafından 2020 yılı içinde Türkiye’de aktif edilecektir.

e-Sim Türk Telekom

e-Sim Teknolojisi Türk Telekom firması tarafından 2020 yılı içinde Türkiye’de aktif edilecektir.

Türkiye’de e-Sim Teknolojisinde Son Aşamaya Gelindi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir