Beklenen Oldu ve İstanbul Bilişim Konkordato İlan Etti

2019 yılının son çeyreğinden bu güne müşterilerine ürün teslimi ve para iadesi noktasında ciddi sorunlar çıkarak İstanbul Bilişim Konkordato ilan etti.

Gerek sanal mağazası gerekse de reel mağazaları ile piyasa fiyatlarının altında ürün satması sebebiyle fazlaca talep gören İstanbul Bilişim 2019 yılının son çeyreğinden sonra aldığı siparişleri göndermemeye başlamıştı.

Akabinde ise siparişleri göndermediği için gelen iade taleplerine de zamanında cevap vermediği için katlanarak büyüyen bir şikayet zinciri oluşmuştu.

Akabinde İstanbul Bilişim tarafından yapılan açıklamalarda krizin ana sebebi olarak Koronavirüs salgını olarak gösterildi. Son gelen bilgi ise firmanın Konkordato ilan ettiği yönünde.

 

İstanbul Bilişim Mağazası
İstanbul Bilişim Mağazası

İstanbul Bilişim Konkordato İle Alakalı Açıklama Yaptı

İstanbul Bilişim tarafından yapılan açıklamanın tam metni aşağıdaki gibidir.

İstanbul Bilişim, 2002 senesinden bugüne, Türkiye genelinde e-ticaret sektöründe ve 160 çalışanı ile tüm Türkiye’yi kapsayan hizmet anlayışıyla çalışmaktadır. Son dönemde ülkemizde yaşanan kur dalgalanmaları ve ardın dan tüm dünyayı saran Covit-19 salgını ile dünya genelinde üretim, tedarik ve lojistik sıkıntısı yaşanmıştır, bunun akabinde oluşan aksaklıkları fırsat bilen bazı kötü niyetli kişiler ve çıkar amaçlı gruplar yüzünden sosyal medya da çıkan şirketimiz aleyhine propagandalar yüzünden şirketimiz çok zorlu bir sürece gelmiştir. Konuya vakıf olmayan tek amacı firmadan değişik yollarla kazanç sağlamak veya karalama olan kişiler yüzünden müşterilerimiz gereksiz bir panik içerisinde firmamız aleyhine haksız bir takım yaptırımlar sağlanması için icra vs.. gibi süreçleri kanuni zamanından önce uygulayarak bankalar nezdinde hareket kabiliyetimizide yitirmemize neden olmuştur. Şirketimiz bu sebeplerden dolayı gereken likiditeyi sağlamak konusunda zorlanmaya başlamıştır. Bu süreç ticari faaliyetlerimizi etkiler hale gelmiştir.

Piyasa koşullarına göre faaliyetimize devam etmek, ödeme yapımızda sürdürülebilir değişiklikler yapmak, yasal süreçleri düzenlemek adına Yönetim Kurulu kararı ile yeniden yapılandırma süreci başlatılmıştır. Bu kapsamda, yetkili Asliye Ticaret Mahkemesine konkordato talepli başvuru yapılmış, başvuru talebimiz mahkemece uygun bulunarak gerekli tedbir kararı verilmiştir.

İstanbul Bilişim , %100 milli sermayeli bir Türk markasıdır. Konkordato başvurumuza aldığımız tedbir kararı ile yeniden yapılandırma sürecimizi başlatmış bulunuyoruz. Yeniden yapılandırma sürecimizin hedefi, tüm çalışanlarımız, finans sektöründe birlikte hareket ettiğimiz partnerlerimiz, iş ortaklarımız, müşterilerimiz ve tedarikçilerimizin çıkarlarını koruyarak şirketimizin varlığını sürdürmek ve bu süreçten güçlenerek çıkmaktır.

Şirketimizin kaynakları yaşadığımız geçici likidite zorluğunu aşmaya fazlası ile yeterlidir. Bu süreç, markamızın yaşadığı zorlukları geride bırakarak, İstanbul Bilişim’i sağlam adımlarla ileri doğru taşıyacaktır. İstanbul Bilişim’in hedefi, markamıza olan güveni ve yaratılan müşteri memnuniyetini arttırarak sürdürmektir. Bu amaçla başlattığımız yeniden yapılandırma bilgisini kamuoyu ile şeffaf bir şekilde paylaşmak istiyoruz.

Geçici süreli bu durumu iş ortaklarımız, çalışanlarımız ve müşterilerimizin anlayış ve destekleri ile geride bırakacağımıza ve yolumuza emin adımlarla devam edeceğimize inancımız tamdır. İstanbul Bilişim, perakende sektörünün %100 milli sermayesi ile müşterilerine ve sektöre hizmet etmeye devam edecektir. Bu süreçte bizden desteğini esirgemeyen tüm İstanbul Bilişim ailesi ve dostlarına teşekkürü bir borç biliriz

 

İstanbul Bilişim Mağazası
İstanbul Bilişim Mağazası

Konkordato Nedir? İflas Nedir?

Konkordato firmaların borçlarını ödeyebilmeleri ve eski nakit akışına dönüş yapabilmeleri için alacaklılar ile uzun vadelere yayılan borç anlaşmaları yapma sürecidir.

Borçlarını ödemekte zorlanan ve gerekli nakit akışını sağlayamayan firmaların genellikle başvurdukları bir yöntemdir.

Konkordato temel olarak İflas Etmek değildir. Ancak buy sürecin sonunda firmalar istedikleri nakit akışına ulaşamaz ve borçlarını da ödeyemezlerse bu durumda İflas Süreci kaçınılmaz bir hal alır.

Yani Konkordato temel olarak firmalar için İflastan Önceki Son Kaçış olarak ele alınabilir.

Beklenen Oldu ve İstanbul Bilişim Konkordato İlan Etti

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir