Yaz Geldi, Akıllı Telefonlar Patlamaya ve Yanmaya Başladı

Son 2-3 haftadır özellikle sıcaklarında artmaya başlaması ile Akıllı Telefon kullanıcılarının birbiri ardına Patlayan ve Yanan bataryalar ile bazında yer almaya başlamaları dikkatlerden kaçmadı.

Samsung ve Apple başta olmak üzere birçok firma tarafından yaşanmaya başlanılan bu sıkıntılar büyük sağlık sorunlarına yol açmanın yanında son ölümlü vakada geçtiğimiz günlerde meydana geldi.

Sıcaklıkların artmasının yanında cepte ya da elde taşınan telefonların artı olarak birde insan vücudunun sıcaklığına maruz kalmaya başlaması, batarya üzerinde son dönemde daha uzun süreli kullanım için arttırılan mAh’lerin de etkisi ile sorunlar yaşanmasına sebep olmaya başladı.

Yaz Geldi, Akıllı Telefonlar Patlamaya ve Yanmaya Başladı
Yaz Geldi, Akıllı Telefonlar Patlamaya ve Yanmaya Başladı

Elektronik aletlerin belli sıcaklıkların altında ve üstünde çalışmaları, uzun süreli kullanımları sıkıntılarında ortaya çıkmasına sebep olabiliyor. Bunun üzerine birde Akıllı Telefon modellerinin oyun ve programlar ile tam kapasite çalıştırılması bataryaların zorlanmasına sebebiyet veriyor.

Samsung tarafından geçtiğimiz günlerde yapılan bir açıklama aslında tüm konuyu özetler nitelikte. Samsung Sözcüsü tarafından yapılan açıklama kısaca şu şekilde. “Lityum iyon piller dış basınç veya ani sıcaklık değişiklikleri nedeniyle alev alabilir, bu yüzden gerçekten ne olduğuna dair durumu anlamaya çalışıyoruz.”

Sıcak havaların giderek etkisini göstermeye başladığı bu dönemlerde Akıllı Telefon sahiplerinin biraz daha dikkatli olması gerekecek. Direkt olarak cepte taşımanın sıkıntı yaşatacağı telefonların mümkün mertebe Hava Alan bir kılıf içerisinde, çanta veya elde taşınması uygun olacaktır.

Akıllı Telefonlar Patlamaya Başladı
Akıllı Telefonlar Patlamaya Başladı

Bunun yanında Android gibi işletim sistemi ile gelen modellerde arka planda çalışan uygulamaların kapatılması, telefonu çok kasan uygulama ve oyunların mümkün mertebe az çalıştırılması da oldukça önemli konular.

Özellikle aşırı ısınan bataryalar ile sıkıntı yaşamak istemeyen kullanıcıların Servisler ile irtibata geçerek bu konu üzerinde durmaları da öneriler arasında.

Son dönemde patlama haberleri ile karşılaştığımız modelleri ise şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Samsung Galaxy S2
 • Samsung Galaxy S3
 • Samsung Galaxy S4
 • Samsung Galaxy Note 2
 • Verizon Samsung Roug
 • Apple iPhone 3GS
 • Apple iPhone 4
 • Apple iPhone 5
 • LG enVİ
 • Motorola Droid 2

Kısacası cebindeki telefonun patlamasını veya bataryasının yanmasını istemeyen kullanıcılar cihazlarına biraz daha dikkat etmek durumunda kalacak.

 

Yaz Geldi, Akıllı Telefonlar Patlamaya ve Yanmaya Başladı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 Yorum

 1. 8 Aralık 2013, 02:58

  MSN varken biz media playerdan dale don dale açar arkada winamptan ege çubukçu-yaz geldi dinlerdik ne günlerdi be kardeşim

  Cevapla
 2. 3 Ağustos 2013, 10:43

  yabancı uyruklu birinden aldığım telefon kısa süre önce kapandı ama ben alırkenbana telefonun herhangi bir evrakı verilmedisatan kişiyide tanıyorum çalıntı olamaz ama pasaporta işletmem için imeil nosunu nasıl öğreneceğim

  Cevapla