Yeniden Yapılanma Sürecine Giren BlackBerry Giriş Seviyesi Ürünlere Sıcak Bakmıyor

Pazardaki Akıllı Telefon satışlarının önemli bir kısmını oluşturan Giriş Seviyesi adını verdiğimiz Uygun Fiyatlı Akıllı Telefon pazarına BlackBerry firması oldukça soğuk bakıyor.

Dünya Akıllı Telefon pazarında özellikle Samsung, HTC, Sony, Huawei, ZTE ve LG gibi markaların Giriş Seviyesi olarak adlandırılan 1000 TL ve Altı fiyatlardan satışa sundukları ürünlere olan rağbet ortada iken bazı firmaların bu sektöre burun kıvırması biraz garip kaçmıyor değil.

Android İşletim Sistemli modellerin yoğun bir biçimde satıldığı, Windows Phone 8 İşletim Sistemli Nokia modellerinin de yavaş yavaş ısındığı Giriş Seviyesi Kullanıcılar için hali hazırda Apple firması ile BlackBerry firması uzak kalma yoluna gidiyor.

Apple firmasının pazara üst ürünler sunmasına ve fanatik bir kitle yaratarak muhteşem bir kar marjı ile satış yapmasına alıştık. Zaten firma da bunu açık olarak belirtiyor. 200 TL ye mal edilen bir ürünün 2000 TL’den sattığını açıklıyor ve bizim stratejimiz budur diyor.

BlackBerry Giriş Seviyesi Ürünlere Sıcak Bakmıyor
BlackBerry Giriş Seviyesi Ürünlere Sıcak Bakmıyor

Ancak son dönemde iflasın eşiğine gelen BlackBerry için bu durum pek yakın görünmüyor. Çünkü eski Prestijli dönemlerini çoktan kaybetmiş, satış rakamlarında dibe vurmuş, ürünlerindeki güvenlik açıkları sebebiyle eleştirilmiş ve en önemli kozu BIS sisteminin birçok kopyasının oluşması ile bir anlamda değersiz konuma gelmiş bir firmanın Üst Ürün Üretme stratejisi pek de anlamlı gelmiyor açıkçası.

Tabi ki BlackBerry firması da kendi içinde bazı dinamikleri görerek hareket ediyordur. Ancak şirket CEO’su Thorsten Heins tarafından yapılan “Giriş seviyesindeki ürünlere sıcak bakmıyoruz ve ilerleyen dönemlerde oluşturduğumuz planlama içerisinde bütçe dostu ürünler olmayacak” sözü de bir anlamda BlackBerry ile Apple firmasının aynı seviyede rekabet etme girişimi içerisinde olduğunu gösteriyor.

Bakalım BlackBerry ve Apple ile üst seviye, Android ve Windows ile de alt seviye savaşları nasıl gelişecek.

Yeniden Yapılanma Sürecine Giren BlackBerry Giriş Seviyesi Ürünlere Sıcak Bakmıyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir