BDDK Online Alışveriş İçin Kart Onay İşlemleri Süresini 1 Ay Uzattı

BDDK tarafından alınan Online Alışveriş için kullanılacak Banka ve Kredi Kartlarının İnternet Alışverişine Açtırılması süreci 31 Aralık 2017 tarihinden 31 Ocak 2018 tarihine ertelendi.

16 Şubat 2017 tarihinde BDDK tarafından alınan bir karar neticesinde Kredi Kartı veya Banka Kartını internet alışverişlerinde kullanmak isteyen kullanıcıların bu işlem için bankalarına onay vermeleri zorunluluğu getirilmişti.

Son tarih olarak ise 17 Ağustos 2017 tarihi belirlenmişti.

Ancak gerek bankaların yeterince bilgi vermemesi gerekse de kart kullanıcılarının tam olarak ne yapacaklarını bilmemeleri sebebiyle süre 31 Aralık 2017 tarihine ertelenmişti.

 

Onay İşlemleri İçin 1 Ay Ek Süre Verildi

BDDK Başkanı Ali AKBEN tarafından yapılan bir açıklama ile 31 Aralık 2017 tarihinde sona ermesi beklenilen sürecin 1 ay daha uzatıldığı ve 31 Ocak 2018 tarihinde sona ereceği açıklandı.

Bunun sebebinin ise hem 31 Aralık – 1 Ocak tarihleri arasında özellikle internet üzerinden yapılacak olan satışların bu kısıtlama sebebiyle sekteye uğrama ihtimalinin olması hem de bu süreçte banka sistemlerinin çözüm aşamasında yetersiz kalacak olması olarak gösterildi.

Yapılan düzenleme ile Banka Kartı veya Kredi Kartı kullanan tüketiciler internetten alışveriş yapmak için Onay vermeleri gerekecek. Aksi takdirde dağıtıma çıkan tüm kartlar İnternet Alışverişine Kapalı olarak kullanıcılara ulaştırılacak.

 

Kredi Kartı ve Tüketici

 

Otomatik Ödeme Talimatları Kapsam Dışı 

Banka veya Kredi Kartı üzerinden internet alışverişi yapmayan ancak Otomatik Ödeme Talimatı veren kullanıcılar kartlarını online alışverişe açmak zorunda kalmayacaklar.

Yapılan düzenleme kapsamında Otomatik Ödeme Talimatı bu sistemin dışında bırakıldı ve tüm kullanıcıların rahatlıkla Otomatik Ödeme Talimatı vermelerinin önü açılmış oldu.

 

Kartınıza Online Ödeme Onayını Nasıl Vereceksiniz?

Bu işlem bankadan bankaya değişiklik göstermektedir.

Bazı bankalar SMS Onayı ile, bazı bankalar İnternet Şubesi üzerinden, bazı bankalar Müşteri Hizmetleri üzerinden bazı bankalar ise Banka Şubesi üzerinden işlem yapmaktadırlar.

Ancak genellikle tüm bankaların tercih ettiği 3 yol İnternet – SMS ve Müşteri Hizmetleri yolu olarak karşımıza çıkıyor.

Sizde kendi bankanızın Müşteri Hizmetleri ile görüşerek Online Alışveriş Onayı işlemlerini nasıl yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

BDDK Online Alışveriş İçin Kart Onay İşlemleri Süresini 1 Ay Uzattı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir