CES 2013 Takvimi ve Etkinliğe Katılacak Firmalar Belli Olmaya Başladı

Yazı İçinde Bulabileceğiniz Bilgiler Neler?

2012 senesinin son dönemine girdiğimiz şu günlerde 2013 senesinde pazara çıkması beklenilen birçok cihazın tanıtımı için gösterilen tek nokta CES 2013 Fuarı oluyor. Hal böyle olunca bu etkinliği bekleyenlerin sayısı da hiç azımsanamayacak kadar fazla.

Bu noktada CES 2013 fuarının bazı detayları bazın ile paylaşıldı. Bir takvim şeklinde paylaşımı yapılan CES 2013 Etkinlik Listesinde tabi ki kimin hangi ürünü tanıtacağı bilgisi yok. Sadece firmaların hangi saatlerde ürün tanıtımı yapacaklarına dair bir takvim oluşturulmuş durumda.

Aşağıdaki listede tüm firmaları ele alamamış olabiliriz. Ayrıca yeni eklenen ve çıkan firmalar da olabilir. Ama şimdilik takvim bu şekilde.

CES 2013 Etkinlik Takvimi Şekillenmeye Başladı
CES 2013 Etkinlik Takvimi Şekillenmeye Başladı

06 Ocak 2013 Pazar

09.30 (TS 19.30) Nvidia

 

07 Ocak 2013 Pazartesi

08:45 (TS 18.45) LG  10:45 (TS 20.45) Panasonic
13:45 (TS 23.45) Huawei  13:45 (TS 23.45) Intel
14:45 (TS 00.45) Samsung  17:45 (TS 03.45) Sony

 

8 Ocak 2013 Salı

14.30 (TS 00.30) ZTE

 

Etkinlik takvimine bakıldığında özellikle önemli açıklamaların beklenildiği LG, Samsung ve Sony firmaların tanıtım saatlerinin oldukça yoğun bir basın mensubu davetlisi ile geçmesi beklenebilir.

 

Nvidia

İlk gün gösterime çıkacak olan Nvidia firmasının özel davetiye ile çağırdığı basın mensuplarına pazara gelecek sene sürmeyi planladığı Cortex A15 tabancı işlemci ailelerini ve Kepler tabanlı olarak çalışan 72 İşlem Birimli GeForce Tegra 4 platformunu tanıtması bekleniliyor.

Ayrıca bu tanıtım toplantısında ilk Tegra 4 İşlemci kullanan cihazların da tanıtılması bekleniyor. Ancak bu cihazların Intel markası ile mi yoksa farklı üreticiler tarafından mı hazırlanacağı henüz bilinmiyor.

 

LG

Güney Kore merkezli önemli firmalardan birisi olan LG Cumartesi günü ilk tanıtım yapacak firma olmayı başarmış durumda.

Firmanın bu tanıtım toplantısında Ev Teknolojileri üzerine bir tanıtım gerçekleştirmesi bekleniyor. Özellikle TV ürünlerine yoğunlaşacak olan LG firmasını diğer taraftan da Optimus G2 modeli gibi birkaç Akıllı Telefon modelini de tanıtması mümkün.

Firmanın özellikle Google & LG Nexus 4 modelinden sonra yeni telefon üretimi biraz yavaşlayacak gibi görünüyor. Bu sebeple akıllı telefon noktasında LG firmasından bir sürpriz de beklemek yanlış olacaktır.

 

Panasonic

Son dönemde sıkıntılı günler geçiren Panasonic firması yeniden yapılandırma süreci içerisinde geliştirdiği ürünleri bu etkinlik ile tanıtmaya başlaması bekleniyor.

Akıllı Telefon alanında Full HD ekrana sahip yeni bir model üzerinde çalıştığı bilgisi sızdırılan Panasonic firmasının bu noktada Akıllı Telefon pazarı için bir ürün açıklamasını bekleyebiliriz.

 

Huawei

Çinli bir üretici olarak herkesin ilk dönemde sırtını döndüğü Huawei firması Android çılgınlığı ile oldukça hızlı bir büyüme ve Pazar payına sahip oldu.

Firmanın CES 2013 fuarında yeni Android İşletim Sistemine sahip modelleri ile birlikte Windows Phone 8 İşletim Sistemine sahip modellerini de duyurması bekleniyor.

Huawei Ascend W1, Ascend D2, Ascend Mate gibi birkaç model bu tanıtım organizasyonu ile birlikte son tüketiciye açıklanacak gibi görünüyor.

 

Intel

Huawei ile aynı saatte başlayacak olan Intel toplantısı biraz daha bilgisayar ağırlıklı olacak gibi görünüyor.

Haswell Mimarisi, Broadwell Mimarisi ve Bay Trail Platformu hakkında bilgilerin paylaşılması beklenilen etkinlikte bir ihtimal Samsung ve Intel işbirliği ile hazırlanan Tizen OS İşletim Sistemi de tanıtılabilir.

 

Samsung

Samsung firmasının 2012 senesinde pazara sunduğu Galaxy S3 ve Galaxy Note 2 modellerinden sonra Galaxy S4 ve Note 3 modelleri için 2013 senesinin 2. Yarısını beklediğini biliyoruz. Bu sebeple 2013 CES fuarında Samsung hayranlarının yeni bir Amiral Gemi beklentisi boşa çıkabilir.

Firmanın bu etkinlik ile Bükülebilir Ekran Teknolojisine sahip ürünleri duyurması ve bu teknolojiye odaklı bir etkinlik yapması bekleniyor. Ayrıca etkinlik içerisinde Giriş Seviyesi ve Orta Seviye kullanıcıları sevindirecek Galaxy Frame gibi cihazların tanıtılması da elbette ki beklenilen çalışmalardan.

 

Sony

2013 CES fuarının en haraketli standının Sony Standı olması bekleniyor açıkçası.

Xperia X ya da Xperia Yuga adı ile pazara çıkaracağı Amiral Gemisini bu etkinlik ile tanıtması beklenilen Sony firmasının ayrıca Xperia Odin isimli bir başka modelini de tanıtması bekleniyor.

Son dönemde Akıllı Telefon pazarında Sony Ericsson firmasının birleşmesi ile biraz yavaş ilerleyen bir hale gelen Sony firmasının 2013 senesi ile bu alanda da önemli ürünleri pazara sunması bekleniyor.

TV ve Oyun alanında da yeni ürünleri tanıtacak olan Sony firmasının elbette ki CES 2013 fuarından sonra adından yine sıkça söz edilecektir.

 

ZTE

Bir başka Çin merkezli üretim yapan ZTE firmasının da CES 2013 ile Full HD ekranlı yeni model veya modellerini tanıtması bekleniyor. Grand S modeli olarak pazara sızdırılan yeni ürününün yanında ZTE firmasının başka sürprizleri de olabilir.

 *******

Kısacası 2013 CES fuarı oldukça eğlenceli ve yeni ürünlerle dolu dolu geçecek gibi görünüyor. Elbette ki önümüzde daha 20 – 25 günlük bir süreç var. Yani bu firmaların aralarına yenileri de eklenebilir. Çıkarılacak olan ürün sayıları da artıp eksilebilir.

Ama bilinen bir şey var ki 2013 senesi Mobil Cihazlar noktasında oldukça haraketli geçecek.

 

CES 2013 Takvimi ve Etkinliğe Katılacak Firmalar Belli Olmaya Başladı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir