Facebook Mobil Uygulaması Cihaz Performansını Etkiliyor

pbrandes_eth rumuzlu Reddit Kullanıcısı tarafından ortaya atılan analizlere göre Facebook Uygulaması Akıllı Telefon Performansını %15 oranında düşürüyor.

Akıllı Telefonların içinde artık direkt olarak yüklü gelen ve hemen hemen her Akıllı Telefon Kullanıcısının kullandığı Facebook Uygulaması cihazın performansına olumsuz etki yapıyor.

Android İşletim Sistemine sahip Akıllı Telefonlar üzerinde yapılan bu analizin doğru olmama gibi bir durumu yok. Çünkü cihaza eklenen her uygulama cihazın performansı üzerinde bir etkiye zaten sahip.

 

Test LG G4 Modeli İle Yapıldı

pbrandes_eth isimli kullanıcı tarafından yapılan testlerde LG G4 serisi Akıllı Telefon ailesi kullanılmış durumda.

20 Minuten, Kindle, AnkiDroid, ASVZ, Audible, Calculator, Camera, Chrome, Gallery, Gmail, ricardo.ch, Shazam, Spotify, Wechat, Whatsapp olmak üzere toplam 15 özellik ve uygulamayı DiscoMark adı verilen bir kıyaslama uygulaması ile test eden Reddit Kullanıcısı bu uygulamaları 3 kez üst üstte başlatmış ve açılma sürelerini hesaplamış.

Facebook ve Messenger yüklü olmadığı süreçte 15 Uygulamanın açılması ortalama olarak 6 saniyenin altında kalırken Facebook ve Messenger uygulamaları yüklü iken süre 7 saniyenin üstüne çıkmış durumda.

Süreç saniyelerle ifade ediliyor gibi olsa da aslında Performans noktasında bu iki uygulamanın varlığı cihaza %15 oranında bir kayıp yaşatmış gibi görünüyor.

 

Facebook Mobil Uygulaması Cihaz Performansı
Facebook Mobil Uygulaması Cihaz Performansı

 

Peki, Çözüm Nedir?

Aslında bu sorunun 3 farklı çözümü var.

İlk çözüm basit olan. 1 – 2 saniyelik kayıp benim için önemli değil arkadaş dersiniz, ki bende o şekilde düşünenlerdenim, kullanmaya devam edersiniz uygulamaları.

İkinci çözüm daha az sistem tüketimi sağlayan farklı uygulamaları kullanabilirsiniz. Tabi ki bunların ne kadar verimli olacağı, ne kadar güvenli hizmet sunacağı net değil.

Üçüncü çözüm ise kökten çözüm. Kapatın Facebook hesaplarınızı. Rahatınıza bakın. Silin uygulamaları da. Performansta tavan yapın.

 

Facebook Mobil Uygulaması Cihaz Performansını Etkiliyor
Facebook Mobil Uygulaması Cihaz Performansını Etkiliyor

 

Her Uygulama Performans Kaybı Demek

Android İşletim Sistemi için sadece Facebook Uygulaması değil ki performanstan çalan. Tüm Uygulama ve Oyunlar aslında sizin cihazınızdan bir şeyler alıyorlar.

Bu sebeple Kullanılmayan Uygulamaları Silin diye her yerde bağrınıyoruz. Siz kullanmasanız dahi arka planda yatarlarken bile sizin sisteminizden bir şeyler alıyorlar.

Sadece depolama alanlarında yer kaplamaları bile cihazın bir uygulama açma süreci içerisinde daha fazla dosyadan veri sorgulaması anlamına gelecektir. Bu sebeple de cihaza attığınız her türlü veri aslında sizin cihazınızın performansından bir şeyleri alacaktır.

Facebook Mobil Uygulaması Cihaz Performansını Etkiliyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. 14 Şubat 2016, 03:02

    android sistemli telefonlarda ayarlardan çalışan uygulamalarak gelip durdur dedikten sonra facebook hızlanıyor…