Google mobil veri kullanımınızı düşürüyor

Google, Filipinler’de teste çıkardığı Triangle uygulamasıyla mobil veri kotasına dikkat eden kullanıcılar için kullanılan veri miktarını düşürme ve sınırlandırma imkanı sağlıyor.

Günümüzde çoğu telefon kullanıcısının en büyük sorunu olan kotalı mobil veri planlarını idareli ve düzgün kullanmak oldukça zor bir iş. Arka planda çalışan ve biz fark etmeden de veri kullanan uygulamalarsa kullanıcıları çok daha fazla zorluyor. Google bu sorunun önüne geçebilmek için Filipinler’deki Globe ve Smart adlı operatörlerle birlikte Triangle uygulamasını test ediyor.

Google Triangle ne kadar veri kullandığınızı ve bu verinin en çok hangi uygulamalar tarafından kullanıldığı bilgisini sunuyor. Uygulamadaki ”Veri Tasarrufu” seçeneğiyle gereksiz veri kullanımı engelleniyor. Ayrıca uygulamaların 10 veya 30 dakika boyunca veri kullanmasına izin veriyor böylece uygulamaların zamanla veriyi tüketmelerini engelliyor.

Triangle henüz test aşamasında olduğu için Google Play Store’dan indirilemiyor. Test etmek isteyen kullanıcılar APK Mirror üzerinden kurulum dosyasını indirip kullanabiliyorlar.

Avrupa’nın birçok yerinde sınırsız mobil veri kullanımı düşük ücretlerle alınabilse de, ülkemizde ve bizim gibi mobil veri kotası olan diğer ülkelerde kullanıcıların bir hayli işine yarayacak gibi gözüken Google Triangle’ın test aşamasının bitirilip herkes tarafından kullanılabilir hale getirilmesini büyük bir merakla bekliyoruz.

Google mobil veri kullanımınızı düşürüyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir