Panasonic Türkiye Pazarından Tüketici Elektroniği Ürünlerini Çekiyor

Panasonic Türkiye tarafından yapılan açıklamaya göre artık Türkiye pazarında Panasonic markalı TV, Fotoğraf Makinası, Video Kamera, Lens, Kulaklık ve Kişisel Bakım ürünlerinin satışına son verilecek. Pazarda sadece Dect Telefon ve Ev Tipi Klima modellerinin satışına devam edecek.

Daha çok Kurumsal Alanda kendisine yer bulma çalışması içerisine girecek olan Panasonic markasının Türkiye pazarındaki ürünlerini 1 Nisan 2014 tarihine kadar geri çekmesi ve pazarda yeni mali yıl ile birlikte sadece birkaç model ürünle kalması bekleniyor.

 

Kurumsal Ürün ve Kurumsal Çözümler Ön Plana Çıkacak

Şirket, Toughbook dayanıklı mobil PC, kurumsal ürün ve çözümler, otomotiv ve endüstriyel sistemler alanlarına yaptığı yatırımlarını artıracak. Panasonic Türkiye Genel Müdürü Ahmet TELATAR konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı:

“Tüketici elektroniği alanında kârlılık oranı yüksek olan ve hâlihazırda büyük bir rekabet avantajına sahip olduğumuz DECT kablosuz telefon ve ev tipi klima alanlarındaki satışlarımız sürecektir. Yeni strateji kapsamında Türkiye’de, tüketicilere yönelik düz panel TV, dijital görüntüleme (fotoğraf makinesi, lens ve video kamera) ve ev aletleri ürünlerimizi satmayacağız. Tüketici elektroniği ürünlerimizi satın alan ve kullanan müşterilerimize sunduğumuz servis desteğinde herhangi bir aksaklık yaşanmayacaktır.”

Panasonic Türkiye Pazarından Tüketici Elektroniği Ürünlerini Çekiyor
Panasonic Türkiye Pazarından Tüketici Elektroniği Ürünlerini Çekiyor

Satın Alınan Panasonic Ürünleri Ne Olacak?

Şu aşamada satın alınan Panasonic TV, Panasonic Video Kamera, Panasonic Fotoğraf Makinası, Panasonic Kişisel Bakım ürünleri gibi ürünlerin servis hizmetleri devam edecek.

Yeni satışın yapılmayacağı pazarda servislerin 7 yıl kadar daha çalışması ve kullanıcılara hizmet sunması zaten zorunlu. Panasonic markasının Kurumsal bazda Türkiye’de yoluna devam edecek olması zaten bu noktada da bir sıkıntı oluşmasının da önüne geçmiş olacak.

 

Lens Almak İsteyenlere Yurtdışı Yolu Göründü

Panasonic serisi bir Profesyonel Makine kullanan Türk kullanıcılar için şu aşamadan sonra Panasonic tarafından Lens satışı yapılmayacağı için seçenekler biraz daha daralacak gibi görünüyor.

Özellikle ürünlerine lens almak isteyenlerin İkinci El Pazarına yönelmesi, Spot ürün getiren firmalardan alışveriş yapması ya da direkt olarak Yurtdışından kendi ürünlerini getirmeleri gerekecek.

Bu noktada pazardan elini eteğini çeken firma rakipler için de büyük bir meydan bırakmış olacak. Şu aşamada Fotoğrafçılık sektöründe satış yapan firmaların Panasonic markasından boşalan yere geçmek için büyük bir çaba sarf edecekleri kesin.

Panasonic Türkiye Pazarından Tüketici Elektroniği Ürünlerini Çekiyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. 29 Mayıs 2014, 10:26

    Kurumsal firmalar artık daha büyük önem sahibi. Panasonic Türkiye’nin bu hareketini yadırgamamak lazım..