Reklam Amaçlı Arama, SMS ve E-Postalara Yasak Geliyor

Bilişim Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından son dönemde başlatılan çalışmalardan birisi de TBMM ye sunulan Elektronik Ticaret Kanun Tasarısı‘nın içerisinde saklı.

BTK tarafından hazırlanarak yakında yürürlüğe girmesi beklenilen Elektronik Ticaret Kanun Tasarısı ile Reklam içerikli arama yapma, SMS veya MMS atma, E-Posta gönderme gibi birçok durum Yasak hale gelecek.

Hali hazırda sistemdeki boşlukları değerlendiren irili ufaklı bir çok firma günlük reklam çalışmaları yapmakta, bu çalışmalar üzerinden de kullanıcı ve müşteri çekmeye çalışmaktadırlar.

Yıllardır E-Mail ile yapılan Spam Reklam çalışması son dönemde artan Telefonu kullanımı ile SMS ve Arama şekline dönüşmüş, dur durak bilmeyen Taciz Reklamlar hayatımıza sokulmuş durumda…

Reklam Amaçlı Arama, SMS ve E-Postalara Yasak Geliyor
Reklam Amaçlı Arama, SMS ve E-Postalara Yasak Geliyor

Bu durum özellikle kendi bilgisi dışında reklam içerikli Arama ve SMS’lere maruz kalanlar için büyük bir sorun haline dönüştü bile. E-Posta ile gelen reklam içerikleri çok fazla gündelik hayatı olumsuz etkilemiyor ancak olmadık yerde çalan bir telefon veya gelen bir SMS sıkıntılara sebep olabiliyor.

Kullanıcı bilgilerinin Operatörler, Özel Firmalar, Bazı Devlet Kuruluşları gibi birçok firma tarafından kullanıcıların izni olmadan satılması ve pazarlanması neticesinde artık kimin nerede olduğu, SMS isteyip istemediğinin bir önemi kalmamıştır.

 

Spam SMS ve Spam Çağrılar Kullanıcıları Bezdirdi

 

Bir Çiğ Köfte bayisinin Ankara’nın göbeğinde gece saatlerine kadar açık kalması, satış yapması normal bir durumdur. Hatta kendi Müşterilerine ara ara bilgilendirme yapması da normal bir durumdur. Ancak Ankara’da sabaha kadar açık olan bir Çiğ Köfte Bayisinin gece saat 03.00’da İstanbul’da ikamet eden bir kişiye SMS ile reklam yapması biraz Anormal bir durumun ortaya çıkması demektir.

Bu noktada Sağlık Sigortası, İnternet Paketi, Medikal Ürün, Ev veya Araba, Tatil veya Gezinti Paketleri gibi birçok ürünün yanında hiç bilmediğiniz firmalardan tutunda dünya çapındaki firmalardan da SMS, MMS veya Çağrı alabilirsiniz.

İşte düzelmesi gereken, çözülmesi gereken bu sorun yakında BTK tarafından çözüme kavuşturulacak gibi görünüyor. Bu sayede firmaların önüne büyük cezai bedeller konularak istemsiz olarak gönderilen SMS ve Çağrı gibi işlemlerin de önüne geçilmiş olacak.

Daha az Spam SMS ve Spam Çağrı için beklemeye devam…

Reklam Amaçlı Arama, SMS ve E-Postalara Yasak Geliyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir