Sony Mobilde Kaybediyor, Oyun ve Filmden Kazanıyor

2018 yılının 4. Çeyreğinde rekor oranda PS4 satışı yapan Sony firması Mobil Bölümde yaşadığı kayıpları PS4, Oyun ve Film Satışları ile dengeliyor.

Sony son dönemde Mobil Cihazlar noktasında başarısız denemeleri ile ciddi kayıplar yaşarken Oyun Konsolu pazarındaki lider konumu ve satışını yaptığı oyunların ciddi anlamda talep görmesi ile bu alanda ciddi bir gelir elde etmiş durumda.

Aynı şekilde Sony firmasının sinema alanındaki güçlü markası Sony Pictures de 2018 yılını karda kapatan Sony markalarından birisi olmuş durumda.

Yapılan açıklamaya göre firma 2018 yılının son çeyreğinde 22 Milyon Dolar gelir elde etmiş durumda. Yıl bazlı olarak bakıldığında ise Faaliyet karı ise 3.5 Milyar seviyesinde olmuş durumda.

 

Sony Xperia XZ3

 

Sony Mobil Alandaki Düşüşünü Sürdürüyor

Sony Xperia XZ3 modelinden de beklediği performansı elde edemeyen Sony firması 142 Milyon Dolar seviyesinde bir Faaliyet Zararı açıkladı.

Gelir oranları da %40 oranında düşüş yaşayarak 1.3 Milyar Dolar seviyelerine indi.

Özellikle tasarımsal anlamda bir türlü istenileni veremeyen Sony Telefonlar ülkemizde de ciddi bir kan kaybına uğramış ve Sony Mobile Türkiye Ofisi kapatılmıştı.

Kamera Sensörü satışları ise aslında Sony firmasının Mobil bölümünü ayakta tutan en önemli unsurlardan birisi halini almış durumda.

Artan model sayısına bağlı olarak Sony firması tarafından üretilen Kamera Sensörlerine olan ilgi de artmaya başlamış durumda. Buna bağlı olarak da firmanın sektördeki gücü ürün bazlı olmasa da parça bazlı olarak halen önemli bir seviyede.

 

Sony Pictures - Sony Film

 

Sony Pictures Yılı Kazandırarak Kapattı

Aralık ayı sonunda Venom filmi ile 855 Milyon Dolar, Spider-Man filmi ile de 225 Milyon Dolar hasılat elde eden Sony Pictures yılı oldukça iyi kapattı.

Film bölümünün toplamda 2.7 Milyar Dolarlık bir gelir oranına ulaştığını da belirtmemiz gerek.

 

Sony PS4 ve Özel Sürümler

 

Konsol ve Oyun Satışları Firmaya Kazandırıyor

Sony’nin 2018 yılındaki gelir kaynaklarına bakıldığında Oyun bölümünün ciddi bir katkısı olduğunu görebiliyoruz.

Konsol ve Oyun satışlarından toplamda 7.3 Milyar Dolar gelir elde eden firma Faaliyet Karı olarak ise 670 Milyon Doları kasasına koydu

2018 yılının son çeyreğinde 8 Milyon adet Oyun Konsolu satan firma satışları arttırmak amacı ile ciddi indirimler yapınca bu satışlardan çok büyük bir kazanç elde edemedi.

Ancak PS PLUS satışlarında %25 oranında bir artış elde ederek 36.3 Milyon abone sayısına ulaşıldı. Bu sayede de donanım satışından elde edilemeyen kazanç online hizmetler üzerinden elde edilmiş oldu.

Sony Mobilde Kaybediyor, Oyun ve Filmden Kazanıyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir