Toplu Taşımada Tek Kart Dönemi Başlıyor, Türkiye Kart Nihayet Geliyor

Toplu Taşımada Tek Kart Dönemi Başlıyor, Türkiye Kart Nihayet Geliyor

Uzunca süredir altyapısı için çalışmalara devam edilen Türkiye Kart için somut adımlar atıldı. Toplu Taşımada Tek Kart dönemini başlatacak olan uygulama sene sonuna kadar hayata geçirilecek.


Uzunca süredir altyapısı için çalışmalara devam edilen için somut adımlar atıldı. Toplu Taşımada dönemini başlatacak olan uygulama sene sonuna kadar hayata geçirilecek.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit TURHAN tarafından yapılan açıklamaya göre 2019 yılı sonuna kadar 7 farklı ilde pilot uygulama olarak hayata geçirilecek olan hemen sonrasında ise Tüm Türkiye’de kullanıma açılacak.

tarafından altyapı çalışmalarına devam edilen projesi ile tek bir kart alarak gittiğiniz her ilde yer alan Araçlarını kullanabilmeniz mümkün hale getirilmiş olacak.

 

İstanbulkart Türkiyekart Oluyor

 

İlk Etapta 7 İlde Kullanılmaya Başlanacak

Türkiye Gazetesinde yer alan ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit TURHAN tarafından verilen bilgilere göre;

  • Projenin altyapısı tarafından hazırlandı,
  • İlk olarak 7 şehirde uygulanacak. Bu şehirler Ankara, İstanbul, Bursa, Kayseri, Düzce ve Kahramanmaraş olacak.
  • Otobüs, Metro, Metrobüs, Vapur gibi tüm araçlarında geçerli olacak.
  • Herhangi bir ilde yüklenen bakiye ile tüm Türkiye’de araçlarından ile faydalanılabilecek.
  • Kartlara şehirlere özel uygulamalar yüklenebilecek. Bu sayede her şehir kendisi için özelleştirilmiş uygulamalar ile kullanıcılara ek imkânlar sunabilecek.

 

PTTKart - Türkiye Kart

 

Her İlde , Farklı Bilet Fiyatı

Projesi aslında bir nevi Banka Kartı mantığı ile ilerliyor olacak. aldıktan sonra içine istediğiniz miktarda para yüklemesi yapabileceksiniz. Bu para ile de yolculuk yapabileceksiniz.

Bu noktada İstanbul Büyükşehir belediyesi tarafından örneğin yolculuk ücreti 5 TL olarak belirlendi ise kartınızdan 5 TL düşecek. Ankara Büyükşehir Belediyesi bu ücreti 4.5 TL olarak belirledi ise sizden 4.5 TL düşecek.

Kartınızdan düşen bakiyeler tarafından ilgili belediyenin hesaplarına ödeniyor olacak. Bu noktada da sizin her şehir için ayrı bir Ulaşım Kartı almanıza, farklı kartlara bakiye yüklemek zorunda kalmanızın da önüne geçilmiş olacak.

Pilot Uygulama olarak başlatılacak olan Projesinin 2020 yılı içinde Tüm Türkiye’de uygulanmaya başlanması bekleniyor. Bu sayede 1 sene içerisinde cebinizdeki farklı belediyelere ait kartlar kullanım dışı kalacak ve tek bir noktada, üzerinde buluşacaklar.

 


Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM
Dost Siteler