Twitter Kullanıcıları Bir An Önce Şifrelerini Değiştirsinler

Popüler Sosyal Medya sitelerinden olan Twitter yaptığı açıklama ile kullanıcılarının bir an önce Şifre Değişimi yapmalarını gerektiğini duyurdu.

Twitter tarafından yapılan açıklamaya göre sistemsel bir hata sebebi ile kullanıcı şifrelerinin maskelenmeden depolandığı ve bu sebeple de şifrelere kötü niyetli kişilerin erişmiş olabileceği bilgisi verildi. Yapılan açıklamaya göre herhangi bir erişim izine rastlanmamış olsa da bir anlamda işi garantiye almanızı öneririz.

Bundan ötürü de Twitter kullananların en kısa sürede Şifre Değişimi yapmalarının kendi hesap güvenlikleri için doğru ve önemli bir adım olacağı belirtildi.

 

Twitter Güvenlik Sistemleri

 

“Sorunu Biz Tespit Ettik, Ancak Önlem Amaçlı Değişim Şart”

Twitter tarafından yapılan açıklamanın tam metni şu şekilde.

“Şifreleri, bcrypt fonksiyonu kullanarak, hashing olarak bilinen bir işlem ile maskeliyoruz. Bu yöntem kullanıcının şifresini gelişi güzel numaralar ve harflerle değiştirerek Twitter’ın sisteminde depoluyor. Bu yöntem, sistemlerimizin şifrenizi göstermeden hesap bilgilerinizi doğrulamasına olanak tanıyor. Endüstrinin standardı budur.

Sistemdeki hataya bağlı olarak, dâhili giriş alanına yazılan şifrelerin hashing işleminin tamamlanmadığını fark ettik. Bu hatayı kendimiz bulduk, şifreleri kaldırdık ve bu hatanın tekrarlanmasını önlemek için plan yapıyoruz.

Sorunu çözdük ve hiç kimse hakkında bir ihlal ya da kötü kullanıma dair iz bulamadık. Önlem olarak, Twitter şifrenizi ve bu şifreyi kullandığınız diğer servislerdeki şifrenizi değiştirdiğinizden lütfen emin olun.”

 

Twitter Şifre Değişimi

 

Twitter Şifrenizi Değiştirirken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Twitter hesabınızı güvende tutabilmek adına şifre değişimi yaparken bazı detaylara dikkat etmeniz gerek. Bu detayları şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Başka sitelerde veya sosyal medya ağlarında kullandığınız şifreleri kullanmayın. Şifre Twitter hesabınıza özel olsun.
  • Daha önce Twitter hesabınızda kullandığınız şifreleri kullanmayın. En azından bir harf, rakam veya sembol ekleyip çıkarabilirsiniz.
  • Büyük – Küçük Harf, Harf ve Rakam gibi farklı türdeki karakterler ile güçlü bir şifre oluşturun. Sıralı sayılardan, Doğum gününüzden veya Çocuklarınızın isimlerinden bir şifre oluşturmayın.
  • İki aşamalı kimlik doğrulama sistemini aktif edin. Bu özellik sayesinde hesabınıza girişlerde aşılması gereken adım sayısı artacak ve hesap güvenliğinin daha güçlü bir hale gelecektir.

Twitter Kullanıcıları Bir An Önce Şifrelerini Değiştirsinler

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir