Şimdi de CopyCat virüsü!

Şimdi de CopyCat virüsü!Şuan için güncel olarak 14 milyon civarında cihazına bulaşmış olduğu fark edilen CopyCat virüsü ortaya çıktı! İşte karşınızda yeni virüs ve neler yapabileceği!

 

Son zamanlarda haberlerini yaptığımız WannaCry ve Petya virüslerinin ardından, şuan mobil dünyası yeni bir virüsle tehlike altında. işletim sistemine sahip cihazlarda bulunduğu geçtiğimiz günlerde keşfedilen bu virüs, Check Point isimli güvenlik şirketinin araştırmacılarının yayınladığı rapora göre şuan yaklaşık olarak 14 milyon sistemine sahip akıllı telefona bulaşmış durumda olduğu gözüküyor.

Peki, bu virüs neler yapabiliyor?

Açıklanan raporlardaki verilere göre bulaştığı 14 milyon cihazdan 8 milyonunu rootlayarak kontrolü altına aldı. 3.8 milyon cihaza reklam gösterdiği için para kazandıran virüs, aynı zamanda 4.4 milyon akıllı telefonda bulunan bilgileri ve kayıtlı parolaları çalmak için hazır durumda bekliyor.

  Hayatımızda Çığır Açan İşletim Sistemi

Karşı karşıya olduğumuz bu virüsün oldukça yetenekli olduğunu söylemekte fayda var. Google Play Store’da bulunan bir çok uygulamadan siz daha fark etmeden bulaşabiliyor. Bir cihaza bulaştığında ilk olarak akıllı telefonu rootlayarak kontrol altına almaya çalışıyor, bazen başarılı olamadığı oluyor. Başaralı olamadığı durumlarda ise reklam virüsünü aktif edip bu seferde cihazda reklam göstererek hackera para kazandırıyor.

Hackera yaklaşık olarak 1.5 Milyon dolar kazandırdığı tahmin edilen CopyCat virüsünün şuana kadar bulaştığı uygulamalar Google Play Store’dan kaldırıldı. Fakat hala farkında olunmayan Play Store uygulamaları ve market dışındaki tehlikeli uygulamalar mevcut. Bu yüzden bütün kullanıcılarını dikkatli olmaya davet ediyoruz.

iPhone Hafızada Yer Açma

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Marka Tescil
Marka Tescil
  • YORUM
Dost Siteler
Android telefonlar için ücretsiz APK indirin ve oynayın.
Mobil cihazlarınızdan ücretsiz olarak android oyunlar indirebilirsiniz.
En iyi program ve oyun indirme sitesi indirshop
DMCA.com Protection Status