Tizen İşletim Sistemli Cihazlar İleri Bir Tarihe Bırakıldı

Samsung ve Intel işbirliği ile geliştirilmeye devam edilen Tizen İşletim Sistemine sahip cihazların Samsung tarafından 2013 yazında çıkarılması bekleniyordu. Ancak son durum cihazların 2014 yılına sarkacağı yönünde.

Özellikle pazardaki Android ve İOS İşletim Sistemleri ile mücadele etmek ve Samsung firmasının elini yazılım anlamında güçlendirmek üzerine çalışmaları devam eden Tizen OS İşletim Sistemi gelen son bilgilere göre biraz daha gecikmeli olarak pazara çıkacak.

Çıkacağı tahmin edilen cihaza ait bazı bilgilerin sızmasından kısa sonra bu tarz bir bilginin sızması aslında Samsung firmasının bu kararı yeni almış olmasından kaynaklı gibi görünüyor.

HTML5 tabanlı bir İşletim Sistemi olmasından dolayı pazardaki rakiplerinden bir adım öne geçmeyi planlayan Samsung firması her ne kadar Uygulama Desteğine ihtiyaç duymayan bir işletim sistemi ortaya koymuş olsa da iyi bir uygulama marketi ile pazara çıkma düşüncesinde.

Tizen İşletim Sistemli Cihazlar İleri Bir Tarihe Bırakıldı
Tizen İşletim Sistemli Cihazlar İleri Bir Tarihe Bırakıldı

Firmanın Tizen OS serisini geri bırakmasının ana sebebi de bu Uygulama Marketi Sorunu. Çünkü Samsung firması daha önce Windows Phone 8 tarafından yaşanan Uygulama Marketi Sorununu kendi cihazlarında yaşamak istemiyor.

Ekim – Kasım 2013 aylarına veya Ocak 2014’e ertelenen Tizen İşletim Sistemi için o zamana kadar geliştirmeler devam edecek ve Samsung firması özellikle Uygulama Market ağırlıklı olarak bir çalışma daha yapacak. Bu sayede pazara en azından belli başlı uygulamaların bulunduğu bir Market ile çıkılacak.

Bu noktada Samsung ve Intel firmalarının yapacakları birkaç düzenleme ile Tizen OS İşletim Sistemi kullananların Android OS İşletim Sistemi Uygulamalarını da kullanabilmelerine imkân sağlayabilirler.

 

Tizen İşletim Sistemli Cihazlar İleri Bir Tarihe Bırakıldı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir