Tizen OS büyük rekorlar kırmaya başladı!

Samsung firmasının büyük uğraşlar ve hedeflerle ortaya çıkardığı Tizen OS, üzerine yapılan araştırmalar ve keşifler sonrasında dünyanın en çok hata barındıran işletim sistemi unvanına sahip olarak bir rekor kırabilir!

 

Samsung firmasının çok uzun süredir üzerinde emekler harcayıp geliştirmeye devam ettiği, cep telefonundan tutun televizyona kadar çok geniş bir ürün yelpazesi içeren işletim sistemi Tizen OS, yapılan son araştırmaların sonuçlarına göre büyük bir hayal kırıklığı olma noktasında. İçerdiği hatalar ile rekorlar kırıyor!

Son zamanlarda kullanılan Andrey Karpov isimli bir yazılımcının kendi ekibiyle birlikte hazırladığı, sistemlerdeki yazılımsal hataları tespit eden algoritmanın Tizen OS üzerinde denenmesi sonucunda çok fazla sayıda hatanın tespit edildiği raporlarda görüldü. 72.5 milyon kadar satır kod içeren bir işletim sistemi olan Tizen OS, C ve C++ programlama dilleriyle yazılmış. Tizen OS işletim sisteminin kaynak kodlarının sadece %3.3’lük bir kısmı incelendikten sonra bile 1000’e yakın hatanın tespit edilmesinin ardından yayınlanan raporlar şok etkisi yarattı.

Yapılan sürecin tamamlanmasının ardından 27.000 kadar hatanın tespit edileceği düşünülüyor. Ekibin başında bulunan Andrey Karpov’un yorumlarına göre Samsung firmasının üzerinde çalıştığı Tizen’in çok acemi bir şekilde kodlandığı düşünülüyor. Bu açıklamaların ardından dünyanın bir çok yerinden Tizen kodları için görülen en kötü kodlar olduğu ve 40’ı aşkın sıfır gün hatası içerdiği ile ilgili yorumlar geldi.

Tizen OS büyük rekorlar kırmaya başladı!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir