Tüm Detay ve Özellikleri İle TOGG Yerli Otomobil

Yazı İçinde Bulabileceğiniz Bilgiler Neler?

Türkiye’nin Otomobil Girişim Grubu (TOGG) tarafından tanıtımı yapılan Yerli Otomobil ile alakalı tüm detayları ve Yerli Otomobilin Teknik Özelliklerini sizler için derledik.

Şimdilik TOGG olarak isimlendirilecek olan proje için önümüzdeki yıl içinde farklı marka isimleri ile oylamaya gidileceği ve Yerli Otomobil için bir marka ve çıkarılacak olan 5 model için de model ismi seçileceği gelen bilgiler arasında.

Bu sebeple de Yerli Otomobile şimdilik Türkiye’nin Otomobil Girişim Grubunun kısaltması olan TOGG ismi verilmiş durumda.

TOGG tarafından Gebze’deki Bilişim Vadisi’nde gerçekleşen Yeniliğe Yolculuk Buluşmasında kapsamında 2022 yılında üretimine başlanacak olan ve geliştirme süreci devam eden C-SUV ve C- Sedan konseptleri tanıtıldı.

 

TOGG Yerli Otomobil - Elektrikli Yerli Otomobil

 

TOGG Yerli Otomobil Hakkında bazı detaylar;

 • Araçlarda kullanılan tasarımlar İtalya’da bulunan bir Tasarım Ofisi tarafından hazırlandı. Tasarım sürecine Türk Tasarımcı Murat GÜNAK’da katıldı.
 • Fikri ve Sınai hakları TOGG yani Türkiye’nin Otomobil Girişim Grubuna ait.
 • 18 Ayda gerçek bir konsept tasarım ortaya çıkarıldı.
 • 2022 yılında ilk aracın satışa sunulması bekleniyor.
 • 5 Farklı model ve her modelde 3 farklı kasa yapısı ile 15 farklı ürün 2030 yılına kadar pazara sürülecek.
 • 2 farklı batarya yapısına sahip olacak olan modellerin hepsinde hazırlanacak olan bu batarya ve motor yapısı kullanılacak.
 • Yerli otomobil, sürekli olarak merkeze bağlı olacak ve bazı sistem güncellemeleri sürücünün bile hissedemeyeceği şekilde yapılandırılacak.
 • Araçta, gelişmiş batarya yönetim ve aktif termal yönetim sistemlerinin sağladığı uzun ömürlü batarya paketi mevcut.
 • Otomobilde, 200 beygir güç ile 7.6 saniye, 400 beygir güç ile 4.8 saniye altında 0-100 km/s hızlanma kapasitesi bulunuyor.
 • Bakım ve parça değişimi gerektiren arıza durumlarında ise sistem, direkt olarak bakım noktasıyla iletişime geçecek.
 • Üretilecek olan yerli otomobillerde Holografik Asistan teknolojisi de yer alacak. Bu teknolojiyle yol detayları, tümsekler, köprüler sürücünün direkt olarak göz bebeğine ışınlar yoluyla iletilecek. Sürücü yola bakarken aynı zamanda bu uyarıları da görebilecek. Holografik Asistan teknolojisi dünyada ilk kez kullanılıyor.
 • Yerli otomobil otonom sürüş teknolojisine sahip olacak yerli otomobil, trafik sıkıştığı zaman otomobil kendiliğinden durup kalkabilecek. Sürücünün direksiyonla kontrol etmesine gerek kalmayacak.

 

TOGG Yerli Otomobil - Elektrikli Yerli Otomobil

 

Yerli Otomobil Ne Zaman Pazara Çıkacak?

Resmi kuruluşu 28 Haziran 2018’de gerçekleşen ve kuruluşundan 18 ay sonra 3 boyutlu ilk modelini ve bir konsept aracını gün ışığına çıkaran TOGG, Marmara Bölgesi’nde kurulacak fabrikasının temelini 2020 yılında atacak.

2020 yılında Fabrika Açılışı gerçekleşecek olan Yerli Otomobilin 2022 yılı ortalarına doğru tamamlanarak en azından tek bir model ile bile olsa satışa sunulması planlanıyor.

TOGG tarafından yapılacak çalışma ile 2030 yılına kadar, yani önümüzdeki 10 yıl içerisinde 5 farklı model ve her model için 3 farklı kasa tasarımına sahip olacak şekilde 15 Yerli Otomobil Modelinin pazara sürülmesi planlanıyor.

 

TOGG Yerli Otomobil - Elektrikli Yerli Otomobil

 

Yerli Otomobilin Teknik Özellikleri Neler Olacak?

5 Farklı model ile kademeli olarak pazara çıkacak olan Yerli Otomobil için önümüzde sene içerisinde bir Marka Çalışması yapılacak.

Şuan için TOGG markası ile lanse edilen araçların 2020 yılı sonuna kadar net olarak Marka İsmi belirlenmiş olacak ve model isimleri de netleştirilecek.

Temel olarak araçlarda bulunması beklenilen özellikler ise aşağıdaki gibi olacak.

 • 300+ ve 500+ KM seviyelerinde menzil.
 • 200 Beygir Güç ile 7.6 sn, 400 beygir güç ile 4.8 saniyenin altında 0’dan 100 km hıza ulaşma süresi.
 • 4H – 5G Bağlantı ile merkez ile anlık veri paylaşımı.
 • Otonom sürüş desteği.
 • 30 Dakikanın altında %80 Batarya Doluluğuna ulaşma.
 • Frenleme ile batarya dolum desteği ile batarya sürelerini uzatabilme.
 • Holografik Asistan Teknolojisi
 • Otonom Sürüş Teknolojisi

 

TOGG Yerli Otomobil - Elektrikli Yerli Otomobil

 

En Büyük Soru İşaretleri Fiyat ve Dolum İstasyonları

Yerli Otomobil Türkiye’nin Otomobil Girişim Grubu (TOGG) tarafından 3-4 sene içerisinde pazara sunulmuş olacak. Bu süreç içerisinde de birçok kamu kurumu ve özel teşebbüs ön siparişler vermeye başlamış durumda.

Ancak ortalama 300 ve 500 km’lik menzile sahip olacak olan araçlar için en büyük sorun Dolum İstasyonu sayısı.

Henüz ülkemizde %100 Elektrikli Araç için gerekli olan dolum istasyonu sayısı oldukça sınırlı. Bu istasyonların neredeyse tamamı ise Marmara ve Ege Bölgesine konumlandırılmış durumda.

Bu sebeple de Yerli Otomobilin pazara çıkmasından önceki süreçte Elektrikli Otomobil Dolum İstasyonu sayısının ciddi anlamda arttırılması ve gerekiyorsa her Benzin İstasyonuna bir dolum istasyonu konumlandırılması gerekecek.

Fiyat noktasında ise henüz resmi bir açıklama yok. Ancak tahminler 100.000 TL’nin altında olmayacağı, rakamın daha da yükselebileceği yönünde.

Bu noktadan bakarsak ÖTV – KDV gibi birçok vergi kalemi ile ülkemizde ciddi anlamda yüksek fiyata satılan araçlardan TOGG tarafından yapılan araç nasıl bir avantajla sıyrılacak görmemiz gerekecek.

Yerli üretime verilecek olan Vergisel Destek sonrasında ülkemizde satış yapan diğer Elektrikli Otomobil Üreticileri nasıl bir tepki verecekler bunu da zaman ve verilecek imtiyazlar gösterecek.

 

TOGG Yerli Otomobil - Elektrikli Yerli Otomobil

 

Yerli Otomobil Sayesinde Cari Açıktaki 7.5 Milyon Dolarlık Açık Kapanacak

TOBB Başkanı ve TOGG Yönetim Kurulu Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, törende yaptığı konuşmada Türkiye’nin yarım asırlık hayaline bir adım daha yaklaştıklarını söyledi. Hisarcıklıoğlu sözlerine şöyle devam etti: “2017’de TOBB Genel Kurulu’nda Sayın Cumhurbaşkanımız bize bir çağrı yapmış ve bu işi bizim üstlenmemizi istemişti. Biz de yola çıktık ve babayiğitlerimizi bir araya getirdik. Rabbimize şükürler olsun, verdiğimiz sözün arkasındayız. Otomotiv sektörü kabuk değiştiriyor. Ve bizim için yeni bir fırsat penceresi açılıyor. 1960’larda bu fırsatı kaçırmıştık. Devrim arabasına sahip çıkamamış ve Türkiye’nin otomobili yapamamıştık. Bugüne kadar çok denedik, çok konuştuk ama başaramadık. Ama bu sefer Allah’ın izniyle başaracağız.”

“Niye Türkiye’nin otomobili diyoruz biliyor musunuz?” diyen Hisarcıklıoğlu, “Çünkü sadece üretilmeyecek, markası da bizim olacak, patenti de bizim olacak, tasarımı da bizim olacak. Lisans almayacağız, lisans satacağız. Montaj yapmayacağız, montaj yaptıracağız. Başkasının patenti için çalışmayacağız, kendi patentlerimiz için yabancı mühendisleri çalıştıracağız. Allah’ın izni, milletimizin inancı, sonra Cumhurbaşkanımızın destekleriyle bu işi başaracağız. 2022’de de inşallah ilk aracımızı hep birlikte banttan indireceğiz. İşte bu yüzden, Türkiye’nin Otomobili, sadece yerli marka araba yapmak değildir. Türkiye’nin Otomobili bir otomobilden daha fazlasıdır. Türkiye’nin Otomobili meydan okumadır. Türkiye’nin Otomobili teknolojik dönüşümdür, küresel markadır, 20 bin ilave istihdamdır, 7,5 milyar dolar daha az cari açıktır.

 

TOGG Yerli Otomobil - Elektrikli Yerli Otomobil

 

Dönüşüm Daha Yeni Başladı

Yeniliğe Yolculuk buluşmasında otomotivin mobilite ekosistemine dönüşümünü anlatan TOGG CEO’su M. Gürcan Karakaş da, dünyada oyunun kurallarının değiştiğine vurgu yaparak ‘Türkiye’nin Otomobili’ projesine doğru zamanda ve doğru yerde start verildiğini söyledi. Teknoloji alanında, sosyal alanlarda ve düzenleyici kurumların kararlarında etkisi yoğun biçimde hissedilen mega trendlerin otomobili ev ve işten sonra yeni bir yaşam alanına dönüştürdüğünü ifade eden Karakaş, “Bu dönüşümle otomotivdeki kâr havuzları el değiştiriyor. Sektörde büyüme talep bazlı mobilite, veri bazlı iş modelleri, otonom ve paylaşım çözümleri gibi daha kârlı yeni işlerden gelecek” diye konuştu. Karakaş, “Dünyada elektrikli ve bağlantılı otomobil yarışında herkes yolun başında. Bu yarışta çevik, yaratıcı, iş birliğine açık ve kullanıcı odaklı organizasyonlar başarılı olacak. Biz de doğru zamanda doğru yerdeyiz” diye sözlerine devam etti.

Üretecekleri ilk aracın bir SUV olduğunu belirten Karakaş, bunun nedenini ise şöyle anlattı:

“Dünyada ve Türkiye’de son 5 yılda en hızlı büyüyen ve gelecek 5 yılda en hızlı büyüyecek segment SUV. Bunun yanında Türk tüketicilerinin sahip olmayı en fazla istediği ancak yerli alternatifin yok denecek kadar az olduğu bu segmentin beğenilen bir marka oluşturmak için en uygun başlangıç olduğunu biliyoruz.”

 

 

Türkiye’nin Otomobili’nin fikri ve sınai mülkiyet haklarının yüzde 100 Türkiye’ye ait olduğunu belirten M. Gürcan Karakaş, “Profesyonel bir bütünlükle, Türkiye’nin küresel markasını ortaya çıkarmak için var gücümüzle ve dünyanın en iyileriyle çalışıyoruz. Daha yola çıkarken 15 yıllık yol haritamızı adım adım planladık. Ortalama iş tecrübeleri 10 yılın üzerinde, işinin ehli, işine adanmış, küresel tecrübesi olan, ağırlıklı mühendislerden kurulu bir ekip oluşturduk. Her geçen gün büyüyen ekibimiz 114 kişiye ulaştı. Çevik, hızlı kararlar alabilen bir organizasyon oluşturduk ve kullanıcı odaklı bir yaklaşım benimseyerek, her faaliyetimizde pazar ve kullanıcı beklentilerine kulak veriyoruz. Ülkemizin tüm tecrübe ve yetkinliklerini önemsiyoruz. Varsa ülkemizdeki, ülkemizde henüz yoksa dünyadaki en iyi iş ortaklarını bulup onlarla kendi mühendislerimizin yönetiminde iş birliği yaptık, yapmaya devam ediyoruz. En önemlisi, dünyanın önemli oyuncularını inceleyerek ve kıyaslayarak belirlediğimiz “olmazsa olmaz başarı kriterlerinden” taviz vermeden yol alıyoruz. Yeni bir otomobil markasını inşa ederken aynı zamanda küresel bir marka ortaya çıkarıp dünya ile rekabete giriyoruz. Geniş ürün gamıyla, tasarımsal cazibesi, teknolojik yetenekleri, endüstriyel gücü ve kültürümüzden ilham alan detayları ile Türkiye’nin Otomobili’ne kavuşacağız” dedi.

Teknolojik dönüşümü gerçekleştirmek için ülkelerde uygulama platformlarına ihtiyaç duyulduğunun altını çizen Karakaş “Otomobilin akıllı bir cihaza dönüşmesi sürecinde ortaya çıkacak yeni teknoloji ve yeni iş fikirlerinin uygulanabilmesi, kullanıcılara ulaştırılabilmesi için bir platform haline geleceğiz. Teknolojinin zirvesinde gezinen, mühendisliği ile meydan okuyan, Türkiye’nin üretim gücü ve yetkinlikleriyle ortaya çıkan ‘Türkiye’nin Otomobili’ etrafında oluşacak mobilite ekosistemimiz birçok yeni iş modellerini ve girişimleri tetikleyecek. Bunun dünyada da ses getireceğine inanıyoruz” diye konuştu.

 

TOGG Yerli Otomobil - Elektrikli Yerli Otomobil

 

Telefondaki Dönüşüm Otomotiv Sektöründe de Yaşanacak

Türkiye’nin Otomobili’nin, beraberinde bir mobilite ekosisteminin oluşmasına da olanak sağlayacağını söyleyen M. Gürcan Karakaş, “Müşteri beklentileri değişiyor, cep telefonlarının akıllı telefonlara dönüşümünde yaşananlar otomobil dünyasında yineleniyor. Otomobil akıllı bir cihaza, yeni bir yaşam alanına dönüşüyor. Bu trendi gözeterek geliştirdiğimiz otomobilimiz bir teknoloji platformu olarak birçok sektörde yeni girişimlerin uygulama alanı olacak ve dünyaya açılmalarının önünü açacak” diye konuştu.

Karakaş, “Klasik otomotiv endüstrisi, yerini daha güvenli, verimli, zaman kazandıran ve ulaşım bütünlüğü sağlayan mobilite ekosistemine bırakıyor. Klasik dünyanın büyük otomotiv şirketleri dönüşmekte zorlanırken daha çevik, yaratıcı, iş birliğine açık, kullanıcı odaklı TOGG’un da içinde yer aldığı yeni girişimlerin otomotiv endüstrisinin kâr havuzundan alacağı pay her geçen gün daha fazla artıyor. TOGG Türkiye’de tedarik sanayiinin de dönüşerek geleceğin mobilite dünyasında varlığını sürdürmesine öncülük ederek katkıda bulunuyor” dedi.

Konuşmasında küresel bir marka oluşturma hedeflerini de ifade eden TOGG CEO’su Karakaş, tıpkı üründe olduğu gibi marka çalışmalarına da pazar araştırmasıyla başladıklarını, hedef kitleyi belirleyip müşterilerin beklentilerini bilinçaltı boyutunda anlamak için ileri araştırmalar yaptıklarını anlattı. “Marka özümüzü bu doğrultuda tanımladık” diyen Karakaş, “Şu anda marka adını belirleme ve test etme aşamasındayız, önümüzdeki yılın ortasına kadar da tamamlayacağız. Özgün, güçlü, özgüvenli, dönüşen, dönüştüren, samimi ve yenilikçi bir öze sahip olması gereken marka ismini belirlerken çekici, kültürel ve global dile uygun ve tescil edilebilir olması önemlidir” şeklinde konuştu.

 

TOGG Yerli Otomobil - Elektrikli Yerli Otomobil

 

Türk Tasarımcı Murat GÜNAK’da Katkı Sağladı

TOGG’un ‘Yeniliğe Yolculuk’ buluşması sunumunun sonunda, ilk kez gün ışığına çıkan Türkiye’nin Otomobili’nin tasarım sürecini de anlatan Gürcan Karakaş, tasarım hedeflerini ve aracın teknik tanımını pazar araştırmalardan çıkan sonuçlara dayanarak 6 kişilik TOGG ekibiyle gerçekleştirdiklerini belirterek “Hem başlangıçta yerli ve yabancı 18 olan tasarım evi sayısının 3’e indirilmesinde, hem nihai tasarım temasının oluşumunda hem de bu temayı 3 boyutlu hale getiren Pininfarina’nın seçimi sürecinde dünyaca ünlü tasarımcımız Murat Günak’tan destek aldık. Kültürümüzden ilham alarak geliştirdiğimiz ve sahibi olduğumuz özgün tasarımımızı eylül ayında uluslararası boyutta tescil ettirdik” dedi.

Gürcan Karakaş sözlerinin sonunda, #Yeniliğeyolculuk’un aynı zamanda #YeniLige yolculuk olduğunu ve TOGG’un küresel mobilite dünyasının yeni liginde Türkiye’yi gururla temsil edecek ilk şirket olacağını vurguladı. Sözlerini “Yeniliğe yolculuğumuza eşlik ettiğiniz için teşekkür ederiz, yeni lige hoş geldiniz” diye tamamladı.

 

TOGG Yerli Otomobil - Elektrikli Yerli Otomobil

 

TOGG Kimdir?

28 Haziran 2018 tarihinde kurulan Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu A.Ş. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) öncülüğünde bir araya gelen her biri alanlarında lider olan Anadolu Grubu, BMC, Kök Grubu, Turkcell ve Zorlu Grubu’nun ülkemizde ilk kez hayata geçen bir iş birliği modeliyle oluşturuldu.

Şirketin Yönetim Kurulu Başkanlığını Rifat Hisarcıklıoğlu yürütürken CEO’luğunu ise M. Gürcan Karakaş yürütüyor.

Şirkette 27 Aralık 2019 tarihi itibariyle 114 çalışan bulunuyor. Bu sayı ilerleyen yıllarda 4 bin kişiye ulaşacak.

 

TOGG Yerli Otomobil Fotoğraf Galerisi

Tüm Detay ve Özellikleri İle TOGG Yerli Otomobil

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir